První výhled počasí na celé léto: Tropická vedra udeří, ale objeví se i epizody studenějšího počasí

Počasí - Ilustrační snímek
Počasí – Ilustrační snímek
Foto: Profimedia
Rudolf Šindelář | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 5. 6. 2024

Astronomické léto se nezadržitelně blíží a podle aktuální dlouhodobé předpovědi a vývoje modelů se zdá, že letos v České republice nebude jako celek nijak zvlášť extrémní. "Aktuální předpovědi počítají s mírně nadprůměrnými teplotami s tím, že červen zatím je chladnější. A zdá se, že relativně chladnější oproti dlouhodobému normálu bude i jeho zbývající část," pro ŽivotvČesku.cz přiblížil zkušený odborník Martin Štros ze serveru specializujícího se na kompletní monitoring počasí Meteocentrum.

Prázdniny jako celek se jeví jako mírně teplotně nadprůměrné. "V každém případě jako každý rok počítejme, že se vyskytnou i tropická vedra v části období," upozornil pro ŽivotvČesku.cz expert přes počasí.

"Srážkově očekáváme normální léto, které by nemělo vybočovat z průměru. Dobrá zpráva je, že díky vlhkému jaru by letos neměla hrozit extrémní sucha," vysvětlil věhlasný meteorolog Martin Štros z portálu Meteocentrum, kde příkladem lze nalézt aktuální teploty moře v destinacích, které patří u Čechů k nejoblíbenějším.

Výrazněji nadprůměrně teplé až horké léto je očekáváno především v jižní části Evropy, tedy ve Středomoří, ale extrémní červencová vedra minulého roku se spíše opakovat nebudou.

"Dlouhodobé sezónní modely odhadují jen celkový průměrný charakter počasí v určitém období. Předpovědět teploty a počasí na konkrétní dny zatím bohužel nelze," doplnil pro ŽivotvČesku.cz špičkový meteorolog Martin Štros s tím, že u dlouhodobého výhledu předpovědí samozřejmě platí, že i v rámci celkově teplejšího léta se mohou objevit a pravděpodobně i objeví epizody studenějšího počasí.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.