Putin je ochotný zmrazit válku podle současné frontové linie. Šándor změnu postoje diktátora okomentoval v pěti rovinách

Dmitry Peskov a Vladimir Putin
Dmitry Peskov a Vladimir Putin
Foto: Profimedia
Rudolf Šindelář | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 24. 5. 2024

Komentář: Ruský prezident Vladimir Putin je připraven ukončit válku na Ukrajině dohodou o příměří, které by uznalo současnou frontovou linii. Tuto informaci uvedla agentura Reuters s odvoláním na vysoce postavené zdroje blízké Kremlu. Podle těchto zdrojů je Putin rovněž připraven pokračovat v bojích, pokud Západ a Kyjev nebudou reagovat. Pro ŽivotvČesku.cz náhlou změnu postoje novodobého cara a diktátora okomentoval na dotaz bezpečnostní expert a glosátor Andor Šándor. Z jeho slov vyplynulo, že na věc nahlíží v pěti rovinách.

Putin údajně vyjádřil před úzkým týmem poradců frustraci nad tím, co vnímá jako snahy Západu zpomalit jednání, a nad rozhodnutím ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského vyloučit rozhovory.

"Putin může bojovat tak dlouho, jak bude třeba, ale je také připraven na příměří, na zmrazení války," uvedl jeden ze čtyř zdrojů Reuters.

Ukrajinský prezident již dříve jasně deklaroval, že nehodlá přijmout žádný mír, který by vyhovoval Moskvě. Zelenskyj slíbil, že osvobodí čtyři oblasti, které Moskva neoprávněně okupuje a anektovala. Velká část světa tuto anexi neuznává.

Putinův mluvčí Dmitrij Peskov v odpovědi na žádost agentury Reuters o komentář sdělil, že ruský prezident opakovaně zdůraznil, že Rusko je otevřené dialogu k dosažení svých cílů, a prohlásil, že země nechce »věčnou válku«.

Reuters dále píše, že Putin si uvědomuje nutnost další mobilizace, pokud by chtěl ve válce dosáhnout dramatického postupu, ale nechce k tomuto kroku přistoupit. Zdroj z Putinova okolí připomíná, že popularita ruského prezidenta po vyhlášení první vlny mobilizace v září 2022 poklesla.

Rusové od začátku své invaze okupují části čtyř ukrajinských oblastí - jde o Záporožskou, Chersonskou, Doněckou a Luhanskou oblast. Žádnou z nich nicméně nemá Rusko plně pod kontrolou.

Jeden ze zdrojů k postoji Putina předpověděl, že k žádné dohodě nemůže dojít, dokud bude Zelenskyj u moci. Jedinou možností by bylo, kdyby Rusko obešlo Zelenského a uzavřelo dohodu s Washingtonem. Americký ministr zahraničí Antony Blinken však minulý týden při své návštěvě Kyjeva novinářům řekl, že nevěří, že by Putin měl zájem o seriózní jednání. Prezident Joe Biden navíc opakovaně uvedl, že jednání musí proběhnout za přítomnosti Ukrajiny.

Zdroje dále uvedly, že v případě, že nedojde k příměří, Putin je připravený postupovat na Ukrajině dále, čímž by stupňoval tlak na ukrajinského prezidenta. Putin prý mimo jiné nevěří, že Západ dodá Ukrajině dostatek zbraní, což oslabí ukrajinskou morálku.

Redakce ŽivotvČesku.cz oslovila Andora Šándora, jak na věc nahlíží. Rozvedl ji v pěti rovinách. "Zaprvé bych řekl, že do další eskalace konfliktu se Putinovi příliš nechce, protože by to v nějaké fázi znamenalo další mobilizaci, která by přece jenom nebyla příliš populární. Zadruhé si myslím, že může jít o jakýsi signál před konferencí o míru na Ukrajině, která se uskuteční v červnu ve švýcarském Bürgenstocku, kam Rusové sice nedostali pozvání, ale nechtějí vypadat jako ti, kteří jsou zarytými válečníky, ač jim ten konflikt už nikdy nikdo neodpáře," zamyslel se pro ŽivotvČesku.cz věhlasný bezpečnostní expert.

"Zatřetí tím Putin ukazuje, že mu nejde o imperialistický manévr, jak někteří tvrdí, ale o to, že mu šlo o zabránění tomu, aby se Ukrajina stala součástí NATO, a vyslyšení nářků etnických Rusů na Ukrajině. Minimálně chce, aby to tak působilo. Začtvrté může jít ze strany Putina o signál ukrajinské populaci ve smyslu, aby ji ovlivnil a snížil vliv prezidenta Zelenskéhona ni. A zapáté je potřeba se zamyslet nad tím, že Rusko stejně jako Ukrajina má v boji velké ztráty živé síly, což se může odrážet v ruské společnosti, a tím mít vliv na Putinovu popularitu," dodal pro ŽivotvČesku.cz ostřílený komentátor Šándor.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.