Putin nás má za kolonii, Česko musí vrátit úder. Politiky rozčílil dopis ruského velvyslance

Vladimir Putin v roce 2017
Vladimir Putin v roce 2017
Foto: wikipedia.org
Rudolf Šindelář | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 10. 5. 2020

Ruský velvyslanec Alexandr Zmejevský nechal na webu ambasády zveřejnit dopis, který pobouřil velké množství českých politiků. Prý se v Česku překrucují dějiny a existují tady sklony k oslavování nacismu. Jde o další událost v napjatých vztazích Prahy s Moskvou, které trvají už několik dní. Opozice vyzývá k rychlé diplomatické reakci.

Ruský velvyslanec Alexandr Zmejevský dopis zveřejnil u příležitosti páteční 75. výročí od konce druhé světové války. “Jsme nuceni konstatovat, že se dodnes vyskytují ti, kteří se snaží nezodpovědně spekulovat na historické paměti, interpretovat průběh událostí v zájmu momentální politické konjunktury, vyhledávat v minulosti záminky pro nároky a urážky. Neštítí se dokonce oslavování nacistických napomáhačů. Bohužel se tyto jevy nevyhnuly ani České republice,“ uvedl Zmejevský.

“Chápeme, že nezodpovědné kroky ojedinělých odvázaných komunálních úředníků neodráží náladu drtivé většiny obyvatel země. Svědčí o tom jak postoj, jejž vyjádřil prezident ČR Miloš Zeman, tak četné vzkazy nelhostejných českých občanů, kteří nám vyslovují rozhodný nesouhlas s výsměchem památce vojáků Rudé armády, již obětovali svoje životy pro osvobození Československá a jiných evropských zemí od nacizmu,“ dodal.

Vládo, konejte, vyzývá opozice

Řada politiků volá po rázné odpovědi.  “Další důkaz, že nás putinovský režim považuje za svou kolonii. Demokraticky zvolené politiky zaměňuje za úředníky. Přistoupí už konečně vláda Andreje Babiše a ministr Tomáš Petříček ke konkrétním krokům na obranu naší země? Odvolá velvyslance nebo bude opět dělat, že se nic neděje?“ vyzval vládu europoslanec Jiří Pospíšil.

Stejně to vidí i další europoslanec Pavel Telička, podle kterého existují náznaky koordinace dopisu s Pražským hradem. “To, co si ve svém prohlášení dovolil rusky velvyslanec Zmejevskij, je hodně silná káva a volá po důrazné diplomatické reakci. A to, jak se odvolává na dopis Zemana, budí dojem, ze obojí bylo mezi ním a Hradem koordinované. Zeman ve službách cizí mocnosti,“ napsal Telička na Twitteru,

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.