Putin vs. Zelenskyj: Vojenský expert přesně popsal, v čem po 78 dnech války ukrajinský prezident naprosto zválcoval svůj ruský protějšek

Profimedia
Volodymyr Zelenskyj
Foto: Profimedia
Michal Brož | Hlavní editor
michal.broz@zivotvcesku.cz
Publikováno: 12. 5. 2022

Měla to být rychlá akce, pár dní manévrů a pak vítání ruské armády v ulicích ukrajinských měst. S touto představou pracovala ruská nejvyšší místa, když rozhodovala o »speciální vojenské operaci« na Ukrajině. Realita ale ukázala, že nic nebylo vzdálenějšího pravdě. Do značné míry za úspěchem na straně jedné a neúspěchem na té druhé stojí postavy obou prezidentů. V čem se tolik liší, vysvětlil pro ŽivotvČesku.cz bezpečnostní expert Lukáš Visingr.

Tuhý odpor Ukrajinců a neschopnost ruské armády, nad kterou kroutí hlavou celý svět. Účet po téměř osmdesáti dnech válčení je z pohledu Moskvy šílený. Ukrajinská místa uvádějí přes 26 tisíc zabitých vojáků agresora, 1195 zničených tanků, 2783 obrněnců, 199 letadel a 161 vrtulníků. Tyto údaje nejde ověřit, západní zpravodajské služby odhadují zhruba 10 tisíc mrtvých a 30 tisíc zraněných. I to jsou čísla, která Vladimira Putina nemohou nechat klidným.

Jednu z mnoha příčin, proč Rusové nenaplňují představy svých nejvyšších míst, jsou přitom podle vojenského analytika Lukáše Visingra právě v přístupu politiků a Vladimira Putina.

"Obrovské plus Volodymyra Zelenského proti ruským politikům je v tom, že se vůbec nemontuje vojákům do jejich rozhodování. Ruští politici oproti tomu zadali nesplnitelný cíl a od začátku jim zasahují do toho, jak ho má armáda splnit," uvedl pro ŽivotvČesku.cz.  

Krom toho vyzdvihl i další Zelenského přednosti, kterým nemůže Putin konkurovat. "Zelenskyj to zvládá naprosto brilantně. A to, že je herec, mu samozřejmě pomáhá, protože ví, jak s kým mluvit. Je to skvělý rétor, pak má kolem sebe i velice schopný tým lidí, který mu pomáhá ty projevy připravovat, a Zelenskyj pak každého oslovuje takovým způsobem, aby to na něj zapůsobilo," popsal pro ŽivotvČesku.cz.

Zatímco prezident Ruské federace 9. května na Rudém náměstí opakoval oficiální propagandu a jeho myšlenky ocenilo jen domácí publikum, dosah slov Volodymyra Zelenského je přesně cílený.

Počet mrtvých ruských vojáků by mohl relativně přesně odpovědět na otázku, kdy válečný kon...

"Když si rozeberete ty jeho projevy, tak jinak mluví ke svým lidem, jinak mluví k Američanům, jinak k Evropanům. Američanům říká, pomozte nám bránit svobodu a demokracii proti rozpínavému Rusku, Evropanům říká, my bojujeme i za vás, protože Rusko by mohlo ohrožovat i vás. Když mluvil k Izraelcům, tak se odkazoval na to, že on sám je Žid, a odkazoval se na holokaust," dodal pro ŽivotvČesku.cz Lukáš Visingr.  

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.

Zavřít reklamu