Rakušan v hospodě: Má to vypadat jinak, než to ve skutečnosti je, říká odborník z Fakulty sociálních věd Univerzity Karlovy

Vít Rakušan
Vít Rakušan
Foto: Profimedia
Rudolf Šindelář, ČTK | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 23. 1. 2024

Komentář: V ostré, vyhrocené atmosféře se od samého počátku nesla pondělní debata ministra vnitra a předsedy STAN Víta Rakušana s obyvateli Karviné. V místní restauraci Centrum se večer tísnilo okolo 200 lidí, většina z nich stála. Převažovali mezi nimi Rakušanovi odpůrci, kteří ministrovi nadávali a křičeli na něj, odpovědi ho mnohdy nenechávali dokončit. Více než dvouhodinová debata tak obzvlášť zpočátku místy připomínala spíše hádku. Pro ŽivotvČesku.cz zkušený politolog Josef Mlejnek z Fakulty sociálních věd Univerzity Karlovy vysvětlil kroky politika, který na sebe upoutal velkou pozornost veřejnosti. Z jeho slov vyplynulo, že jde o »sběr voličských preferencí«. Paradoxně u voličů vládní koalice.

"Myslím si, že to má vypadat tak, že Vít Rakušan jezdí přesvědčovat odpůrce vládní koalice, ale v podstatě ten jeho marketing je zaměřen na jinou cílovou skupinu. A to jsou paradoxně voliči vládní koalice - její příznivci. Chce se jim ukázat, že je »rázný a nebojí se«," vysvětlil pro ŽivotvČesku.cz uznávaný politolog Josef Mlejnek.

Věhlasný politolog už v minulosti upozorňoval na zajímavý jev od voleb v roce 2021. Tím je skutečnost, že voliči vládní koalice nepřebíhají, i když se vládě nedaří. "Volební preference plus minus drží v součtu, a to od voleb v roce 2021. To ukazuje skutečnost, že volič pětikoalice nepřejde k opozičním stranám. Pro ně jsou Babiš s Okamurou nepřijatelní. Jde o celkem zajímavý jev," uvedl pro ŽivotvČesku.cz Josef Mlejnek s tím, že »přebíhání« probíhá pouze uvnitř vládní koalice. To znamená, že zkušený politolog poukazuje na skutečnost, že jeho pohledem začíná takzvané »luxování voličů u koaličních partnerů«.

V jednání Rakušana nespatřuje tak ani to, že by měl ambice zastínit premiéra Petra Fialu. "Nemyslím si, že by měl premiérské ambice. To by musel vyhrát příští volby. Jeho ambicí je zachraňovat STAN," dodal pro ŽivotvČesku.cz jeden z nejzkušenějších českých politologů.

Restaurace, kam zavítal ministr, byla zcela zaplněná dlouho před začátkem. Už více než půl hodiny před oficiálním startem se hosté pouštěli s ministrem do debaty a někteří se s ním fotili. Servítky si nebral tazatel, který položil hned první otázku do mikrofonu: "Já se chci zeptat, kdy podáš demisi, protože jsi pokazil, na co jsi sáhnul?" Když ministr odpověděl, že demisi se podat nechystá a že o složení vlády rozhodují volby, ozvalo se skandování: »Demisi! Demisi«. To přehlušilo i další otázku. Bouři nevole také pokaždé vyvolalo, když ministr řekl »v Karviný« místo spisovného a místně obvyklého »v Karviné«.

Otázky na Rakušana se týkaly důchodců i mladých rodin, mezd, vězeňské služby, zvyšování daní, korespondenční volby, střelby na univerzitě v Praze, pošty, problémů Liberty Ostrava i podpory Ukrajiny proti Rusku. Rakušan mimo jiné řekl, že daň z neočekávaných zisků (windfall tax), kterou vláda premiéra Petra Fialy (ODS) uvalila na energetické, petrochemické a těžební firmy a velké banky, byla chyba. Rakušan také uvedl, že 25 sociálních dávek je moc, stačí jich pět až šest jasně definovaných, nebo že odklon Němců od jaderné energie byla hloupost. Tazatelé ministrovi skákali do řeči, křičeli na něj, nadávali mu, že je lhář i fašista. Na konci mu ale zatleskali.

Šlo o první ze série Rakušanových debat Bez cenzury. Jejich cílem je podle STAN vrátit se ke kořenům starostenského hnutí a vést s lidmi dialog o tom, co je pro ně skutečně podstatné i v čem vidí chyby současné vlády. V dalších týdnech budou následovat debaty v Sokolově, Mostě či České Lípě.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.