Rastislav Maďar: Cestování může vyvolat druhou vlnu, jistota je zůstat doma, říká příliš upřímný epidemiolog

Rastislav Maďar je bývalý vládní epidemiolog.
Rastislav Maďar je bývalý vládní epidemiolog.
Foto: Archiv Rastislava Maďara
Rudolf Šindelář | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 14. 7. 2020

Upřímnost vládního epidemiologa Rastislava Maďara není rozhodně tím, co by českou společnost zcela uklidňovalo. Poté, co uvedl, že bude chtít prosadit, aby od října byly povinné roušky, se opět pustil do prohlášení, které patrně nadzvedne českou veřejnost ze židle. Podle něj totiž cestování do zahraničí může vyvolat druhou vlnu.

Roušky od října a druhá vlna. Epidemiolog Rastislav Maďar předvídá černý scénář pro Česko. „Musíme zabránit šíření viru mezi rizikovými skupinami, jako jsou starší lidé, zbytek populace se nemusí stresovat,“ uvedl Maďar pro Radiožurnál v pondělí s tím, že od října či listopadu by se zasadil o znovunasazení roušek. Půjde totiž o období, kdy začne v Česku »řádit« více respiračních chorob. A v kombinaci s koromavirem by mohlo jít o velmi rizikové období.

Maďar v úterý v rozhovoru pro Novinky.cz uvedl další »bombu«. Podle něj totiž cestování může být tím, co nastartuje v Česku druhou vlnu. „Cestování do okolních států by mohlo situaci v České republice zhoršit. Mohla by z toho být i druhá vlna,“ řekl Novinkám v úterý epidemiolog s tím, že lidé vracející se z dovolených na různá místa v tuzemsku v případě nákazy mohou vytvořit nové ohnisko nemoci. Zatím ale opatření ze strany vlády nejsou nutné a přeshraniční přechod zůstane zachován. V Česku zatím existují tři ohniska, kde se vir šíří - Karviná, Větrný Jeníkov a v Církvice.

Podle ředitel Ústavu zdravotnických informací a statistiky Ladislava Duška se prozatím v zahraničí nakazilo »jen« devět Čechů. "V centrálním informačním systému infekčních nemocí, kde by za tuto dobu mělo být všechno, je to v Chorvatsku jeden. Potom Velká Británie jeden, Maďarsko jeden, Srbsko jeden, Slovensko tři, Švédsko dva. To je celé," zveřejnil statistiku Dušek.

Jediná jistota zůstat doma

Podle Maďara je jedinou jistotou, jak se nenakazit, zůstat doma. A poukázal na takzvaný semafor - tedy indikátor, které země jsou bezpečné a které méně či nikoliv. „Pokud se v nich situace zhorší, barva na semaforu se změní. Vyhýbal bych se ale zemím, kde je možné předvídat, že změní barvu,” podotkl Maďar a dodal pro portál: „Když chceme do zahraničí vyjet, musíme počítat s tím, že země změní barvu. Jediná jistota je proto zůstat doma.”

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.