Reprodukční číslo 1,05 poukazuje na zrychlování epidemie. Index PES je pátým dnem na 71 bodech

Ilustrační snímek
Ilustrační snímek
Foto: Pixabay.com

Rizikové skóre protiepidemického systému PES zůstává pátý den na 71 bodech. Ve čtvrtém stupni rizik se drží už od půlky ledna, opatření v Česku ale odpovídají nejpřísnějšímu, pátému stupni. Vyplývá to z údajů na webu ministerstva zdravotnictví. Reprodukční číslo zůstává na 1,05. Pokud je číslo nad hodnotou jedna, epidemie zrychluje. Vyšší než jedna je číslo s výjimkou jednoho dne od začátku února.

Kromě reprodukčního čísla mají na počet bodů vliv i další tři ukazatele. Mírně se zhoršil průměr počtu nakažených na 100.000 obyvatel za dva týdny a čtrnáctidenní průměr pozitivně testovaných mezi seniory. Naopak nepatrně se snížil podíl hospitalizovaných, u nichž byla nákaza zjištěna až v nemocnici. Žádná z těchto změn ale nebyla tak výrazná, aby se projevila na bodovém skóre.

Vláda dnes projedná pokračování nouzového stavu i po 14. únoru, zatím pro tento návrh ale nemá dojednanou většinu poslanců. Ministři také zváží, zda ještě nezpřísní či jinak neupraví nynější restrikce. Ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO) před několika dny nevyloučil například možnost omezit cestování mezi kraji, většina politiků včetně premiéra Andreje Babiše je ale proti takovému kroku.

Agresivnější, takzvaná britská mutace koronaviru se v Česku podle předběžných, neúplných a zatím oficiálně nepublikovaných výsledků vyskytuje v řádu desítek procent, v některých oblastech zřejmě i víc než 50 procentech. Málokdo ovšem tuší, proč vir mění svou podobu. "Vir mění prostřednictvím mutací svou podobu, protože se mění vlastnosti jeho prostředí a podmínky pro jeho úspěšné šíření," řekl evoluční biolog Jaroslav Flegr pro ŽivotvČesku.cz.

Laboratoře ve čtvrtek v Česku potvrdily 14.554 nových případů nákazy koronavirem. Je to mé...

Kabinet také posoudí finanční motivaci lidí, aby se nevyhýbali karanténě či izolaci. Ve hře je příspěvek nebo vyšší nemocenská. Ministr školství Robert Plaga (za ANO) předloží vládě plán, podle něhož by se maturanti mohli vrátit do lavic 1. března, současně se zavedením pravidelného testování studentů i zaměstnanců škol na covid-19.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.