Respirátor lze použít i opakovaně. Vyžaduje ale péči. V zimě je účinnější maska FFP3, říká odborník

Ilustrační snímek
Ilustrační snímek
Foto: Pixabay.com
Rudolf Šindelář | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 23. 1. 2021

Informace o tom, že vláda zvažuje zavedení povinného nošení respirátorů v hromadné dopravě, měla dopad na českou veřejnost. Řada lidí se začala předzásobovat. Povinné zavedení jednorázových respirátorů třídy FFP2 by však za současných cen znamenalo pro domácnost několikatisícové výdaje. Existuje ale řešení, jak životnost respirátoru prodloužit. Podle evolučního biologa Jaroslava Flegra (62) je v zimě významně efektivnější respirátor třídy FFP3.

Použití jednorázových roušek vyjde levněji, textilní lze zase použít opakovaně. Dají se vyprat, vyžehlit, vyvařit či jinak sterilizovat, pro rozpočty Čechů tak představují jen minimální výdaj. Ovšem realita je taková, že rouška není tak efektivní v ochraně před virem jako respirátor.

"Pokud jde o zavedení povinnosti respirátorů, jde jednoznačně o krok správným směrem. Je jasné, že běžné roušky chrání primárně okolí, nikoliv nositele. Oproti tomu respirátory nejméně třídy FFP2 dokáží do značné míry před nákazou ochránit jejich nositele i jeho okolí. V zimě, kdy dochází k šíření viru spíše aerosolem než kapénkami, bych však pro svou ochranu volil spíše respirátor třídy FFP3, ale to už je otázka každého jednoho člověka. Je potřeba ovšem zdůraznit, že není respirátor jako respirátor. Respirátory s výdechovým ventilem bez filtru okolí nechrání, a jejich nošení namísto roušek by mohlo být kontraproduktivní. Také je mimořádně důležité, jak dobře respirátor sedí na obličeji," řekl pro ŽivotvČesku.cz evoluční biolog Jaroslav Flegr z Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy.

V současnosti vláda proto čeká, jak si s jejich zavedením v obchodech poradí Německo a Rakousko. Podle ministra zdravotnictví Jana Blatného (50) kabinet nechce, aby stejné opatření v Česku občany finančně zatížilo.

Pro spolehlivou funkci respirátoru se doporučuje řídit se uvedenou životnost filtrů. Ty bez použití speciální dezinfekce ztrácejí spolehlivost zpravidla po 24 hodinách používání.

Pokud by tedy mělo dojít k tomu, že nositel ochranné masky chce životnost respirátoru prodloužit, měl by ho pravidelně desinfikovat.

Pasterizace - tedy ohřátí respirátoru třeba v troubě na 60 až 70 stupňů Celsia po dobu několika desítek minut. V tomto případě je důležité zachovat teplotu z důvodu, že nižší hranice je pro vir likvidační, vyšší zabraňuje riziku vznícení materiálu.

Mikrovlná trouba - je velmi účinná. Sterilizované předměty by při vložení do trouby měly být vlhké až mokré. Respirátor bez kovových částic je nutné před vložením do mikrovlnné trouby umístit do nekovové nádoby. Ohřev by měl trvat 3 až 5 minut. Existuje ale riziko vzplanutí či poničení materiálu.

Dezinfekce - Je známá věc, že viry likvidují dezinfekční prostředky na bázi alkoholu. Respirátor lze tímto ošetřit a následně je důležité respirátor pořádně proschnout.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.