Respirátory lze nakupovat levněji. Ty s výdechovým ventilem bez filtru okolí nechrání, říká odborník

Ilustrační snímek
Ilustrační snímek
Foto: Pixabay.com
Rudolf Šindelář | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 3. 2. 2021

Počínaje středou jsou respirátory třídy FFP2 a vyšší na dva měsíce osvobozeny od daně z přidané hodnoty. Řada obchodů tedy rychle zareagovala a nabídla dostupné varianty. "Společnost Lidl bude jeden kus nabízet za necelých 10 korun," uvedl pro ŽivotvČesku.cz mluvčí společnosti Tomáš Myler. Slevu potvrdily i další obchodní řetězce k poptávce po respirátorech, které jsou účinnější ochranou než roušky. Ovšem podle evolučního biologa Jaroslava Flegra (62) není respirátor jako respirátor.

Ještě koncem loňského roku se respirátory prodávaly přibližně od 19 do 140 korun za kus. Po odpuštění DPH, už se dá sehnat za desetikorunu. "Od středy 3. února bude cena balení bílých respirátorů po 3 ks stanovena na 29,90 Kč. Jeden respirátor tedy vyjde pod deset korun," uvedl pro ŽivotvČesku.cz mluvčí společnosti Lidl Tomáš Myler. Společnost očekává, že o respirátory bude enormní zájem, proto bude omezen počet balení, které může jeden zákazník zakoupit.

Levnější respirátory budou nabízet i další obchodní řetězce. "Plně respektujeme rozhodnutí ministerstva financí ohledně prominutí DPH na respirátory kategorie FFP2 a vyšší. Od středy bude prodej těchto respirátorů ve všech našich obchodech bez DPH. Konečná prodejní cena bude tedy ponížena o částku DPH v plném rozsahu. Věříme, že nižší cena respirátorů přispěje k jejich lepší dostupnosti a zvýšené ochraně zákazníků," řekl pro ŽivotvČesku.cz mluvčí Tesca Václav Koukolíček.

Ne všechny prodávané respirátory na celém trhu jsou ale účinné. V minulém roce ČOI zkontrolovala na 190 prodejců. Polovina z nich prodávala padělky či neměly údaje o certifikaci. V některých případech chyběl návod v češtině.

"Je jasné, že běžné roušky chrání primárně okolí, nikoliv nositele. Oproti tomu respirátory nejméně třídy FFP2 dokáží do značné míry před nákazou ochránit jejich nositele i jeho okolí. V zimě, kdy dochází k šíření viru spíše aerosolem než kapénkami, bych však pro svou ochranu volil spíše respirátor třídy FFP3, ale to už je otázka každého jednoho člověka. Je potřeba ovšem zdůraznit, že není respirátor jako respirátor. Respirátory s výdechovým ventilem bez filtru okolí nechrání, a jejich nošení namísto roušek by mohlo být kontraproduktivní. Také je mimořádně důležité, jak dobře respirátor sedí na obličeji. A pochopitelně, nesmíme ho nosit chybně," upřesnil pro ŽivotvČesku.cz evoluční biolog Jaroslav Flegr.

Lidé shánějí respirátory zejména kvůli takzvané britské mutaci nového typu koronaviru. Ten vědci zaznamenali v polovině prosince minulého roku v Anglii. Šíří se zhruba o 40 procent rychleji. Kvůli rychlejšímu šíření patrně mutace mezi variantami viru převládne. V Česku se její dominance očekává na přelomu února a března.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.