Rétorika jaderných zbraní se stupňuje. Putin naznačil, že je Rusko může použít. Podívejte se pohledem kamery, jak vypadá protiatomový kryt pod Václavským náměstím. Měl sloužit armádě

Autor: ŽivotvČesku | Protiatomový kryt Jalta
Rudolf Šindelář, Petr Vlk | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 23. 9. 2022

Prezident Ruské federace Vladimir Putin (69) ve svém středečním projevu k národu mluvil o tom, že se jeho země nenechá jadernými zbraněmi vydírat. Zcela bez důvodu naznačil, že Moskva je připravena nukleární hlavice sama použít. "Ti, kdo se nás snaží zastrašit jadernými zbraněmi, by si měli dát pozor, aby se to neobrátilo proti nim," uvedl ve svém projevu, v němž informoval o částečné mobilizaci. Do popředí se tak opět dostal zájem o to, kde v Česku jsou protiatomové kryty. Jen několik metrů pod povrchem Václavského náměstí jeden takový je - vchází se do něj z hotelu Jalta. A jde o krizový štábní kryt ČSLA v případě vypuknutí války. Teď z něj je muzeum studené války, které v něm vybudovali nadšenci. Redaktor portálu ŽivotvČesku.cz do něj s kamerou vyrazil. O tom, že kryt se v nejkrajnějším případě dá dát do provozu, promluvil ředitel expozice Jiří Paldus.

Kryt pod pražským Václavským náměstím má celkem tři části a je dvoupatrový. Prakticky kopíruje půdorys budovy a muzeum je pouze v několika místnostech. Expozice jsou plné uniforem příslušníků SNB či armády, nemocničního vybavení, k vidění jsou i dobové zbraně a další zajímavé předměty, které mají přímou souvislost s tehdejší dobou. Pokud jde o jeho použití, pokud by došlo k nějaké jaderné katastrofě, použít se dá.

"Kryt má zastaralou, ale stále funkční vzduchotechniku. Tedy na váš dotaz, zda by se dal použít, tak odpovídám, že čistě teoreticky ano," zdůraznil pro ŽivotvČesku.cz Jiří Paldus.

Jaderná rétorika se v posledních dnech dostala do popředí. Zejména po projevu prezidenta Ruské federace, v němž obvinil Západ z nukleárního vyhrožování. Na otázku, co by nastalo, kdyby Rusko na Ukrajině skutečně použilo jaderné zbraně, v sobotu částečně odpověděl americký prezident Joe Biden. V pořadu 60 Minutes na stanici CBS uvedl: "Nedělejte to. Změnilo by to tvář válečných konfliktů jako nic jiného od dob druhé světové války."

I když jde o silnou rétoriku, jde spíše o výhrůžky, které se snad nikdy nepromění v realitu. Pokud jde pak o protiatomový kryt v pražské metropoli, tak disponuje betonovými zdmi, které jsou silné tři metry, v nichž jsou olověné pláty, aby neprošlo radioaktivní záření. Odolají jadernému výbuchu i leteckému bombardování.

"Kryt je již v dnešní době vyřazený z evidence a je v soukromých rukách majitele hotelu. Pojme ale v případě nutnosti 150 lidí," upřesnil na dotaz redakce ředitel muzea.

Tajný bunkr byl vyřazen ze sítě protiatomových krytů civilní ochrany až ve druhé polovině 90. let minulého století. V současnosti nepřipomíná časy, kdy se s ním takříkajíc počítalo. Údajně svým vybavením připomínal luxus klasických horních pater. A prý nebyl určen pro neprivilegované.

V případě jeho použití je otázka, jak dlouho by v něm lidé dokázali přežít. "Všechno je o zásobách. Tedy o jídle a pití a zásobách kyslíku. Kryt pod hotelem Jalta má rekuperaci, to znamená, že je tam možnost, aby byl separovaný od okolního prostředí. Pokud by došlo k jeho použití, tak otázka, jak dlouho by tam lidé mohli být, má řadu proměnných. To znamená, kolik lidí by tam bylo, jaká by byla jejich činnost, zda by jen seděli, případně by něco vytvářeli. Nedá se to přesně určit," dodal pro ŽivotvČesku.cz Jiří Paldus s tím, že návštěvník si musí prohlídku rezervovat ideálně přes internet.

Protiatomový kryt pod hotelem Jalta
Protiatomový kryt pod hotelem Jalta
Foto: ŽivotvČesku

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.