Režim roušek se uvolní 25. května. Lidé už je odhodili převážně teď

Jedenáctičlenná parta si udělala mejdan v zámecké zahradě ve Vyškově (Policie ČR)
Jedenáctičlenná parta si udělala mejdan v zámecké zahradě ve Vyškově (Policie ČR)
Foto: Policie ČR
Rudolf Šindelář | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 20. 5. 2020

Režim nošení roušek, který se uvolní 25. května, lidé už aktuálně moc nerespektují. Už o uplynulém víkendu se řada lidí rozhodla roušky mimo velká města odhodit. Informoval portál Novinky.cz.

Rouška se například na přehradě Orlík téměř nikomu z desítek návštěvníků přehrady nehoupala ani na krku. Jinak tomu nebylo ani v lese u keltského oppida Lhota-Točná u Prahy. Ve městech lidé nošení roušek podle strážníků ještě dodržují. Přinejmenším alespoň na krku.

Nejde o schválnosti. Že bychom se setkali s tím, že některý občan schválně nenosí roušku. Ale lidé už mi přijdou trochu zmatení. Neorientují se už v tom, co se smí a co ne. Často třeba pijí, pak už si roušku nenasadí. A když je strážník potká, jen takovou osobu napomene. To je ovšem praxe ve městě, jako jsou naše České Budějovice, ale mimo něj to podle mých osobních zkušeností neplatí. Tam už se opravdu roušky moc nenosí,“ řekl Právu mluvčí jihočeského města David Štýfal.

Strážníci už roušky moc neřeší

Podle sdělení na lince 156 to vypadá, že roušky už lidé významně neřeší. „Stížností na to, že někdo na sobě nemá roušku, už je minimum, jednotky. Ale vypadá to, že jsme se bohužel vrátili ke starým pořádkům před pandemií, narostly nám stížnosti za parkování a rušení nočního klidu,“ doplnil Štýfal.

Mluvčí pražských strážníků Irena Seifertová potvrdila současný trend. „Jak se život pomalu vrací k normálu, tak se i strážníci vedle kontroly mimořádných opatření museli začít více věnovat dalším problematikám, jako je doprava a veřejný pořádek,“ uvedla.

S rozvolněním opatření také souvisí i daleko těžší kontrola zavedených mimořádných opatření, a to ve smyslu horšího prokazování například ve skupině deseti osob s ohledem na rodinné vazby,“ dodala Seifertová.

V Praze nošení roušek strážníci bedlivě hlídali, šlo o jednu z priorit. „Kontrola mimořádných opatření patřila mezi prioritní úkoly strážníků. Před uvolněním jsme v Praze denně řešili v průměru 550 porušení těchto opatření, kdy nejvíce se jich týkalo nezakrytých dýchacích cest,“ doplnila Seifertová. Podobně přísné byly kontroly i v jiných městech.

Kde se budou roušky nosit

  • Zákon o veřejném zdraví rozděluje práci podle rizikovosti do čtyř tříd a vyjmenovává různé rizikové faktory. Roušky nejsou nutné v případě rizikové práce třetí a čtvrté třídy v zátěži teplem.
  • Další výjimku mají děti do dvou let, děti ve školkách nebo žáci a studenti při školní výuce, pokud zachovávají 1,5 metru rozestupy. Nosit ji nemusí také lidé v autech, řidič MHD nebo autisté a mentálně postižení. Nepovinná je také při natáčení filmu, portrétním fotografování pro herce při divadelním představení nebo moderátory.
  • Od 25. května pak lidé nebudou muset nosit roušky venku, pokud splní podmínku aspoň dvoumetrového odstupu od dalších lidí, kteří s nimi nežijí ve stejné domácnosti. Termín, kdy by se mohly přestat nosit roušky v budovách, zejména obchodech, nebo vozidlech MHD, zatím vláda nestanovila.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.