Rizikové skóre covidu v ČR zůstává na 62 bodech a čtvrtém stupni

Ilustrační snímek
Ilustrační snímek
Foto: MZČR.cz
Rudolf Šindelář | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 20. 11. 2020

izikové skóre, podle kterého se v Česku řídí opatření proti epidemii covidu-19, dnes zůstává na 62 bodech ze sta. Drží se tedy už několik dní ve čtvrtém stupni, který v protiepidemickém systému (PES) značí vážný stav. Od třetího stupně ho dělí dva body. Vyplývá to z údajů na webu ministerstva zdravotnictví. V Česku ale platí opatření pro pátý stupeň, ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO) dnes vládě navrhne zmírnění opatření. Ta by mohla začít platit od pondělí.

Ve čtvrtém stupni, který je ve stobodové škále vymezen 61 až 75 body, se má obnovovat docházka do základních škol, praktická výuka na středních školách a skupinová výuka do 20 lidí na vysokých školách. Povoleno by mohlo být také shromažďování až šesti osob nebo by měl být zmírněn zákaz vycházení až od 23:00 místo současných 21:00.

Systém PES hodnotí vývoj epidemie v Česku podle čtyř kritérií, každému přiřazuje bodovou hodnotu a jejich součtem je výsledné rizikové skóre, roli hraje i klesající nebo rostoucí trend. Podle jeho výše je země zařazena do jednoho z pěti stupňů, na který jsou navázána i opatření. Nejpřísnější fialový stupeň začíná na 76 bodech, pod tento počet situace v ČR klesla minulé pondělí. Sedmidenní nezhoršování je podmínkou pro to, aby ministerstvo navrhlo zmírnění opatření. Pro zpřísnění stačí tři dny.

Ve vyšších stupních rizika se počítá se stejnými opatřeními pro celou republiku, ve dvou nejnižších by mohlo být podle dřívějších vyjádření ministra různé nastavení opatření v jednotlivých krajích. I první nejmírnější stupeň vyžaduje nouzový stav. Ten v Česku platí do 12. prosince.

Skóre se odvíjí od postupu epidemie. Ve středu testy prokázaly koronavirus v 5515 případech, proti minulému týdnu to bylo o 3405 méně. Mezitýdenní úbytek byl patrný také podle údajů ke čtvrtečnímu večeru. Údaje za celý čtvrtek zatím nejsou k dispozici. Aktualizace dat se neuskutečnila po půlnoci, jak je běžné. Ministerstvo na webu uvádí, že z technických důvodů bude k dispozici až v ranních hodinách.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.