Robert Šlachta poukázal na první masivní problém, který válka na Ukrajině zanesla do ČR. Jeho dopad ovlivní miliony českých domácností

Robert Šlachta
Robert Šlachta
Foto: Se svolením Roberta Šlachty
Klára Zaňková | Redaktorka
[email protected]
Publikováno: 8. 3. 2022

Loni se v parlamentních volbách nedostal do Poslanecké sněmovny s těsným výsledkem 4,68 procenta. Bývalý ředitel Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu (ÚOOZ) Robert Šlachta (50) se svým hnutím Přísaha napoprvé neuspěl, ale překvapivě v politice neskončil. Aktuálně jako všichni politici bedlivě sleduje dění ve východní Evropě, kde druhý týden Ukrajinci vzdorují ruské vojenské agresi. Pro ŽivotvČesku.cz odhadl, jaké dopady bude mít válka pro Českou republiku.

Moskva slíbila, že od 8:00 SEČ nastane na Ukrajině klid zbraní. Budou tím znovu otevřeny humanitární koridory, které ale Kyjev o den dříve odmítl. Zdůvodnil to tím, že většina z nich vede do Ruska či Běloruska. Ruská armáda v noci na úterý spustila letecké útoky na severovýchodní ukrajinské město Sumy a jeho předměstí. Zemřelo nejméně deset dospělých včetně dětí.

Následky války budou pro ČR, stejně jako pro jiné země EU, nepříjemné. "Dopady rusko-ukrajinského konfliktu pro Českou republiku zůstávají složitou otázkou. Už teď vidíme například migrační vlny a sám jsem zvědavý, jakým způsobem se migrace bude řešit. Ministr vnitra Rakušan mluvil o tom, že během dnešního dne budou v řešení kvóty, které nastavují, kolik uprchlíků můžeme, nebo nemůžeme přijmout. Další věc je otázka sociální, protože stát bude muset investovat hodně peněz, aby pomohl lidem prchajícím z válkou zasažené Ukrajiny. Ale na prvním místě je samozřejmě bezpečnost vlastní země, migrační vlny může být zneužito organizovaným zločinem a některými lidmi, kteří byli třeba z Česka na Ukrajinu vyhoštěni, mají soudní rozhodnutí, zákaz a podobné věci," zamyslel se pro ŽivotvČesku.cz Robert Šlachta nad jedním z prvních silných problémů, se kterým se ČR bude muset vyrovnat a řešit ho.

Odhadem už 100.000 uprchlíků z Ukrajiny napadené Ruskem dorazilo od začátku konfliktu do Česka. Uvedl to ministr vnitra Vít Rakušan (43). Místopředsedkyně Evropské komise Věra Jourová (57) v neděli řekla České televizi, že z Ukrajiny by kvůli ruské invazi mohlo do dalších evropských zemí podle odhadů komise zamířit až osm milionů uprchlíků. Česká republika podle ministra zahraničí Jana Lipavského (36) požádá EU kvůli přílivu uprchlíků o finanční pomoc.

"Přísaha upozorňovala na to, že kontroly osob by měly probíhat důsledně. S ohledem na solidaritu a pomoc Čechů Ukrajině, za což jim patří velké poděkování, musíme vědět, koho máme na našem území. Abychom dokázali účinně chránit zejména naše obyvatele a zajistit jim bezpečí. Obrovským problémem jsou také ekonomické dopady, což zažíváme už teď. Například kvůli zdražování pohonných hmot. Přísaha měla ve volebním programu a v současné době i prosazuje snížení DPH na potraviny a PHM (pohonné hmoty, pozn. red.), což je nesmírně důležitá pomoc našim občanům. A to ještě neřešíme téma cen energií, dostatku plynu a ropy. Což se pak řeší celoevropsky," vyjmenoval pro ŽivotvČesku.cz Robert Šlachta, s čím se bude muset v nadcházejících měsících potýkat a rozhodně to nebude nic příjemného. Válka tedy jeho slovy zvětšila objem pomyslného balíčku problémů, které vláda musí rychle a efektivně řešit, protože už teď zasahují do životů poměrně silné skupiny občanů.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.