Reklama:

Rodina uprchlíků z Ukrajiny po týdnu v rychlosti utekla ze zámku Matěje Stropnického a Dana Krejčíka. Propukla nemoc, slova sociologa

Daniel Krejčík a Matěj Stropnický v Osečanech na zámku
Daniel Krejčík a Matěj Stropnický v Osečanech na zámku
Foto: ŽivotvČesku
Josef Šťastna | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 8. 3. 2022

Politik a novinář Matěj Stropnický (38) a jeho partner herec Daniel Krejčík (27) vlastní rozsáhlý zámek v Osečanech ve středních Čechách, který v těžké době nabídli jako útočiště pro ukrajinské rodiny hledající v ČR azyl před válkou. Dan Krejčík se podělil o své emoce, je zklamán z toho, že jedna rodina ze zámku urgentně odjela, protože jejich děti onemocněly. O tom, co česká společnost při pomáhání uprchlíkům cítí, promluvil pro ŽivotvČesku.cz sociolog Vojtěch Bednář.

Reklama:

Matěj Stropnický a jeho partner Dan Krejčík v roce 2018 zakoupili zchátralý zámek ze 17. století v Osečanech ve středních Čechách a pustili se do rozsáhlé rekonstrukce, kdy mezi absolutní priority patřila realizace nové střechy, aby do nemovitosti nezatékalo.

Reklama:

Na začátku roku 2022 už bylo několik místností ve stavu, že se dají obývat, a tak se mladí pánové rozhodli, že je poskytnou pro humanitární účely, a tak na zámek pozvali rodiny, které utíkají před válkou z Ukrajiny. Oba mladí muži od začátku věděli, že pomáhat lidem, kteří museli opustit své domovy a přišli do cizího prostředí, bude velmi náročné. Ukrajinci neznají češtinu, jsou vystrašení, mají obavy o své blízké, kteří museli zůstat na Ukrajině, trápí je nejistota, protože netuší, jak dlouho válka potrvá. Pomalu jim dochází, že návrat domů na Ukrajinu bude velmi složitý.

Ze svých pocitů se prostřednictvím sociálních sítí vypsal Daniel Krejčík, který nezastírá, že ho velmi zasáhlo, že jedna rodina se rozhodla, že ze zámku odejde. Tím hlavním motivem bylo, že děti při pobytu na vsi prochladly.

"Jedna rodina se rozhodla nás opustit a přesunout se do Prahy. Děti si v neděli hrály celý den s českými dětmi na hřišti a nastydly. Přišlo mi fajn po víc jak týdnu, aby si tu našly první kamarády. Měl jsem na ně dohlídnout. Ráno nám maminka sdělila, že jsou děti nemocné, že se rozmyslela a chce jít s dětmi do Prahy, že chce být ve městě a odjíždí okamžitě. Matěj se jí snažil vysvětlit, že chápe její rozrušení z toho, že jsou děti z běhání po vesnici nastydlé, ale že v Praze jsou obrovské fronty na zařízení formalit, bude komplikované najít si práci a bydlení je obrovsky drahé... Brečel jsem. Měl jsem najednou pocit, že i když se snažíme pomáhat do vyčerpání sil, je to málo. Že to nestačí," popsal mladý herec situaci na zámku na svém Instagramu s tím, že ho událost velmi emočně zasáhla. Logicky si klade otázky, zda nepochybil a nemohl udělat něco lépe.

Pro ŽivotvČesku.cz k uprchlické krizi a české solidaritě promluvil sociolog Vojtěch Bednář. Ten uvedl, že problematické je hlavně to, že v první fázi lidé ke krizi přistupují emočně, teprve později začínají situaci věcně analyzovat. V tu chvíli si lidé začnou klást otázky, zda se vyplatí Ukrajincům pomáhat.

"Nastane nějaký moment a společnost ho v první fázi neanalyzuje věcně, ale vymezíme se emočně. Buď je to pro nás něco hodně pozitivního, nebo hodně negativního. Rychle dojde k národnímu vzedmutí, všichni šijí roušky, všichni pomáhají uprchlíkům... Po nějaké době ale začne vítězit sobecká motivace, ta se projevuje dvěma směry, za prvé si na tom najdeme nějakou vadu, začnou se objevovat šťouralové, kteří například říkají, že nejdříve je třeba pomáhat nám, až pak ostatním, nebo proč utíkají k nám s mobilními telefony... Na druhé straně místo toho abychom se soustředili na praktickou pomoc, tak začneme sami sebe kádrovat a řešíme, kdo nejvíce pomáhá, kdo je vyznavačem jediné pravdy. To je debata, která nevede k žádnému výsledku, ale pro nás je tradiční. Je to opakující se vzorec našeho chování, který aplikujeme na téměř jakoukoliv vnější krizi," vysvětlil expert na chování společnosti pro ŽivotvČesku.cz s tím, že ČR má za sebou fázi emoční a nyní budeme situaci s uprchlíky analyzovat, což může přinést další bolestivé příběhy.

Nekončí ale příběh na zámku v Osečanech. Naopak bude mít zřejmě celou řadu pokračování, protože na uvolněné místo míří nová ukrajinská rodina. Krejčík přiznal, že další uprchlíci přijali bydlení v Osečanech s obrovským vděkem. Partner Matěje Stropnického situaci připodobnil k emocionální houpačce.

Zatímco Dan Krejčík se hodně stará o ukrajinské děti, Matěj Stropnický nosí dříví na otop a snaží se rodinám pomoci s českou byrokracií. Je přesvědčen, že cizinecká policie a ministerstvo vnitra by mohly celý proces ohledně přijímání uprchlíků výrazně zrychlit.

Reklama:

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.

Reklama:
Reklama: