Rodina žije kousek od hranic s Ukrajinou, mám strach. Střídá se pláč s otázkou, jak pomoct, říká bezmocně po týdnu války Andrea Růžičková

Andrea Růžičková
Andrea Růžičková
Foto: Nextfoto
Alžběta Staňková | Redaktorka
[email protected]
Publikováno: 3. 3. 2022

Rodina herečky Andrey Růžičkové (37) pochází z východního Slovenska. Není se tedy čemu divit, že se dvojnásobná maminka v souvislosti s válkou na Ukrajině o své blízké silně obává. Pro ŽivotvČesku.cz na dotaz zcela upřímně odpověděla, že situace je pro ní těžká. Zároveň ví, že v tom není sama. "Jsou lepší a horší dny. Střídají se chvíle pláče a chvíle, kdy přemýšlím, jak pomoct," uvedla těžkým hlasem herečka.

Válka na Ukrajině nepolevuje a každý den přibývá mrtvých, zraněných, lidí bez domova a také těch, kteří jasně dávají najevo, že vojenský úder režimu nejmocnějšího muže Ruska Vladimira Putina (69) je barbarským činem. Nejsilnější obavu z nejhoršího nemají jen ti, co jsou přímými či nechtěnými účastníky válečného konfliktu, ale i lidé, které ze spánku budí nocí se rozprostírající zvuk střel, které hledají, či našly svůj cíl. Zvuk, který hlásí přítomnost smrti i na vzdálenost několika desítek kilometrů.

Realita na východě Evropy je děsivá. Vír války neničí jen to, co mu stojí v cestě, ale i naděje na lepší svět - tak nějak to vnímá i herečka Andrea Růžičková. Pro ŽivotvČesku.cz na dotaz přiznala, že poslední dny se pro ni staly noční můrou. Rodina pohledné tmavovlásky slovenského původu totiž žije skutečně jen kousek od hranic s Ukrajinou.

"Jsou lepší dny a horší dny. Střídají se chvíle pláče a chvíle, kdy přemýšlím, jak pomoct. Protože moje rodina žije opravdu kousek od sdílené hranice, pociťuji to opravdu silně. Těch pár kilometrů opravdu nemusí hrát roli a zítra může všechno být úplně jinak a může se nás to týkat také. Tím, že mám děti, musím tu hlavně být pro ně a to mě drží nad vodou, protože zkrátka musím fungovat. Zároveň tak člověk trochu přijde na jiné myšlenky," popsala pro ŽivotvČesku.cz Andrea Růžičková, co se v ní v posledních dnech odehrává. Největší oporou jí je manžel Mikoláš, který platí za vnímavého muže a zcela plně si niterní pocity své osudové ženy uvědomuje.

Herečka, která nedává své činy veřejně na obdiv, promluvila i o tom, že sociální sítě jsou pro ni aktuálně na druhé koleji. Spíše se soustředí na svůj život a svých nejbližších, protože všichni mají svých starostí nad hlavu. "Příliš tím nezahlcuji sociální sítě, protože si myslím, že je všude kolem nás toho až až. Navíc pokud někdo chce pomoci, ví, kam se má obrátit a jaké jsou možnosti. Já osobně si k tomu hledám organizace, které jsou ověřené, jako třeba Člověk v tísni nebo Červený kříž, protože už mají zkušenosti a vědí, kde peníze a další pomoc nejlépe pomohou. Já jako laik, který se tolik v krizových situacích nevyzná, bych sama nevěděla, co má smysl. Pomoct je pro mě ale důležité," dodala pro ŽivotvČesku.cz pohledná dvojnásobná maminka, o které málokdo ví, že moc nechybělo a mohla se věnovat úplně jiné profesi.

Andrea Růžičková totiž vystudovala nejprve střední pedagogickou školu a poté na vysoké škole obor učitelství pro 1. stupeň a dramatickou výchovu. Poté, co dokončila školu, se nějakou dobu objevovala v televizních reklamách. Před filmovou kamerou se poprvé objevila v roce 2006 v komedii Rafťáci.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.