Rok 2023 si projdeme recesí, říká Miroslav Kalousek. Lidé se nemají bát, protože opravdový problém způsobuje jiný ekonomický jev

Miroslav Kalousek
Miroslav Kalousek
Foto: Nextfoto
Rudolf Šindelář | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 6. 12. 2022

Ještě příští rok Českou republiku čekají nelehké časy. Podle politického komentátora a bývalého šéfa státní kasy Miroslava Kalouska (61) ale není namístě panika, zdůraznil to pro ŽivotvČesku.cz. Česká ekonomika se v příštím roce bude pohybovat na hraně recese a její růst zpomalí na 0,1 procenta místo dříve očekávaných dvou procent, uvádí to makroekonomická prognóza Evropské komise (EK). Bývalý ministr financí poukázal, že zásadním faktorem, který situaci může ještě zhoršit, je zejména pokračující válka na Ukrajině a související energetická krize.

"Myslím si, že Česká republika si projde recesí. Domnívám se, že mělkou. Jak bude opravdu velká a dlouhá záleží do určité míry na faktorech, které nemůžeme až zase tolik ovlivnit. Neměli bychom se recese bát, protože mnohem větší problém je inflace. Naopak recese pomůže inflaci mírně utlumit. Když nezpanikaříme, nebudeme problémy zveličovat, tak máme šanci prožít to období roku 2023 celkem slušně," řekl pro ŽivotvČesku.cz někdejší špičkový politik Miroslav Kalousek s tím, že do aktuálních nálad ve společnosti logicky zasahuje energetická krize, dále vysoká inflace i stoupající ekonomická nejistota.

Komise také zvýšila odhad míry inflace, která by se letos měla dostat na 15,6 procenta, což je po trojici pobaltských zemí nejvíce v celé EU. Naopak nejnižší z celé sedmadvacítky států zůstane letos v České republice nezaměstnanost s hodnotou 2,7 procenta.

Co je recese:

Recese je makroekonomický pojem, o němž mluvíme, když dojde k poklesu výkonu ekonomiky po dobu minimálně 6 měsíců. Konkrétně se jedná o pokles reálného HDP po alespoň 2 čtvrtletí po sobě.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.