Rok bez Hany Zagorové: Fanoušci smutnili u hrobu, Margita poslal vzkaz do nebe

Hrob Hany Zagorové - Ilustrační snímek
Hrob Hany Zagorové – Ilustrační snímek
Foto: ŽivotvČesku
Rudolf Šindelář | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 27. 8. 2023

Uplynul rok od skonu nezapomenutelné zpěvačky Hany Zagorové (†75). Zemřela 26. srpna na následky závažného onemocnění. V sobotu se tak přišla řada fanoušků poklonit její památce na hrob na Vyšehradském hřbitově, kam zamířil i sedmašedesátiletý vdovec Štefan Margita. Pro ŽivotvČesku.cz krátce po jejím odchodu její kolegové z hudební branže unisono sdělili, že šlo o vyjímečnou ženu, která překypovala životním optimismem.

Hrob na Vyšehradském hřbitově si zpěvačka Hana Zagorová pro sebe předem vybrala sama. Nechala do něj také uložit své rodiče - tatínka Josefa Zagoru, který byl stavebním inženýrem, a maminku Edeltrudu, která byla učitelkou. Ti do té doby odpočívali na jejich rodinné chalupě. Umělkyně počítala s tím, že až přijde její čas, ke svým blízkým se na místě s výjimečnou atmosférou připojí. 

Legendární umělkyně do hrobu do počátku loňského října uložena nebyla, protože se její manžel, operní pěvec Štefan Margita, v tu dobu ve velkém rozhovoru pro pořad Showtime svěřil, že se se svou životní láskou zatím nedokáže rozloučit, a tak si prozatím urnu s jejím popelem ponechá doma.

Obdivovatelé Hany Zagorové v sobotu symbolicky přinesli na místo posledního odpočinku zpěvačky květiny, svíčky a další výzdobu. Na místo se dostavil i Štefan Margita, který předtím napsal na sociální síť Facebook dojemný vzkaz do nebe své osudové ženě. "Andílku můj zlatej, rok už tady nejsi a není dne, abych si na Tebe několikrát denně nevzpomněl. Nebudu nic víc psát, protože Ty to vše víš a vidíš… Miluji tě. Tvůj Štefan."

Slova kolegů:

Pro ŽivotvČesku.cz se po skonu zpěvačky vyjádřili její kolegové, pro které odchod umělkyně byl velmi smutnou a bolestivou záležitostí.

"Hanička byla andílek. Pozvala mě na své turné, kde jsem byl jako host a kde jsem ji poznal. Pak jsme šli do studia, ona koupila šampaňské, že si uděláme náladu. Byla miláček. Když jsem byl na těch koncertech, tak jsem viděl, jak moc ji lidé milují. Všude měla plno. Úžasná a milá ženská. Je to samozřejmě velmi smutné," uvedl pro ŽivotvČesku.cz zpěvák Bohuš Matuš, který si stejně jako řada dalších umělců Hany Zagorové velice vážil.

"Poslali jsme věnec, ale Helča není v takovém zdravotním stavu, že by se mohla zúčastnit. Úmrtí kamarádky bylo pro ni nečekaným a velkým šokem," řekl pro ŽivotvČesku.cz smutným hlasem manžel Heleny Vondráčkové. Tehdy se zpěvačka kvůli svému zdravotnímu stavu nemohla zúčastnit posledního rozloučení s umělkyní.

"Hanka byla doopravdy laskavá. Byla člověk, který v životě nikomu neublížil, rozdával smích. Ona milovala lidi. Prostě Hanka byla trochu Gott v sukni," uvedl pro ŽivotvČesku.cz Karel Vágner, který tak odpověděl na dotaz redakce, co bylo tím, že zpěvačka byla tak výjimečná osobnost.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.