Roman Prymula dostal otázku, zda se přes zimu budou někteří lidé snažit dostat do nemocnice, aby doma ušetřili za drahé energie. Odpověděl

Ilustrační snímek
Ilustrační snímek
Foto: Profimedia
Rudolf Šindelář | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 10. 9. 2022

Současná situace v souvislosti s cenami energií je pro řadu českých domácností katastrofální. Ministři pro energetiku zemí Evropské unie se v pátek shodli na tom, že chtějí využít nečekané zisky výrobců energie z levnějších zdrojů na pomoc spotřebitelům, nedohodli se ale na zastropování ceny plynu z Ruska. Podle prvního místopředsedy ANO a bývalého ministra průmyslu a obchodu Karla Havlíčka se ministři naopak nedohodli na ničem. Redakce ŽivotvČesku.cz se dotázala epidemiologa a exšéfa zdravotnictví Romana Prymuly (58), zda existuje scénář, že by se někteří lidé snažili dostat do nemocnice, třeba v souvislosti s úmyslnou nákazou koronavirem, aby hospitalizací ušetřili za drahé energie tím, že budou využívat prostředků v nemocnicích.

Případů, kdy se v minulosti někdo úmyslně nakazil koronavirem, byla celá řada. Mnozí si jistě vzpomenou na úmrtí české folkové zpěvačky Hany Horké. Její syn Jan Rek uvedl pro stanici BBC, že jeho matka zemřela poté, co se záměrně nakazila koronavirem. Zpěvačka se chtěla nakazit, aby byla méně omezena v pohybu. Tehdy pro neočkované či lidi, kteří neprodělali nemoc, existovala řada omezení.

Redakce ŽivotvČesku.cz se dotázala Romana Prymuly, zda by se mohli najít lidé, kteří se do nemocnice budou snažit dostat záměrně.

"To mi přijde jako už trochu absurdní situace. To bychom se vraceli do dob Švejka, kdy je potřeba něco ukrást, abychom se v zimě dostali do tepla a měli elementární stravu. Tak tragická situace to nebude. Nemyslím si, že by to došlo až do takto katastrofického scénáře, že bychom nebyli schopni vůbec topit, či bychom udržovali tak nízkou teplotu, že by nás to ohrožovalo přímo na zdraví. Taková situace by musela přejít k tomu, že vláda bude nucena podniknout centrální kroky a zastropovala obrovské nárůsty cen energií, aby lidé byli schopni naprosto většinově přežít. Určitě tady budou skupiny, na které to dopadne více, ale určitě to vláda bude nucena řešit, i kdyby nechtěla," řekl pro ŽivotvČesku.cz respektovaný epidemiolog a bývalý šéf resortu zdravotnictví.

Podle údajů na webu ministerstva zdravotnictví byl počet hospitalizovaných nadále v mezitýdenním srovnání nižší. V nemocnicích bylo k pátku 702 lidí s nemocí covid-19, tedy o 24 pacientů méně než před týdnem.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.