Rouškovné: Co dělat, pokud vám ještě nebyl vyplacen jednorázový příspěvek 5000 korun

Důchody - Ilustrační snímek
Důchody – Ilustrační snímek
Foto: Pixabay
Rudolf Šindelář | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 18. 12. 2020

Česká správa sociálního zabezpečení (ČSSZ) měla v úterý 8. prosince rozeslat poslední platby tzv. rouškovného, které vláda schválila pro starobní a invalidní důchodce, vdovy, vdovce a sirotky. Existují ale pořád případy lidí, kteří stále příspěvek nedostali. Důvodů může být několik. Co v případě, že 5000 korun rouškovného jste nedostali, můžete dělat?

Když příspěvek dorazil na starou adresu bydliště:

V případě, že je důchodci z důvodu evidování neaktuální adresy v ČSSZ zaslán jednorázový příspěvek na jinou pobočku České pošty, než na tu, na kterou je mu dosílán důchod, může se obrátit na příslušnou pobočku České pošty se žádostí o doslání jednorázového příspěvku na jinou adresu.

Česká pošta složenku nedoručila a vrátila ji zpátky na ČSSZ:

I takový případ může nastat. Lze poté požádat o opětovné vyplacení jednorázového příspěvku a do žádosti o nové zaslání jednorázového příspěvku poštovní poukázkou je nutné uvést požadovanou adresu pro její zaslání.

Příspěvek nedorazil, není veden ani na účtu ani na poště:

V případě, že příspěvek nedorazil, mohou se oprávnění obrátit se žádostí o informaci na místně příslušnou OSSZ/ PSSZ/ MSSZ. Případně mohou zaslat žádost o výplatu jednorázového příspěvku ČSSZ. To ale platí pouze pro klienty ČSSZ. V případě, že je plátcem důchodu jiný orgán, musí se důchodci se svými dotazy obracet na něho.

Možnosti vyplacení příspěvku pro pacienty, kteří jsou hospitalizováni v nemocnici?

Výplaty v hotovosti příspěvků důchodcům, kteří jsou hospitalizováni, bude příslušná částka po uplynutí platnosti poukázky, která je 25 dnů, vrácena zpět ČSSZ. Lze tak následně požádat ČSSZ o opětovnou výplatu na adresu svého bydliště.

Kdo vyplatí příspěvěk, když důchod vyplácí Ministerstvo vnitra ČR?

Výplaty rouškovného bývalým zaměstnancům ministerstva vnitra vyplácí orgán sociálního zabezpečení Ministerstva vnitra ČR.

"Některé důchody nespadají pod ministerstvo práce a sociálních věcí, ale pod ministerstvo vnitra. Mají vlastní orgán sociálního zabezpečení, jedná se konkrétně o policisty a obdobně je to u Armády České republiky, respektive ministerstva obrany," vyjádřil se pro ŽivotvČesku.cz tiskový mluvčí ministerstva práce a sociálních věcí Vladimír Dostálek.

"Výplata jednorázového příspěvku byla zpracována k datu 15. prosince 2020. Bývalým policistům a zaměstnancům MVČR nevyplácí důchody Česká správa sociálního zabezpečení, ale jiný orgán," dodal Vladimír Dostálek pro ŽivotvČesku.cz.

 "Vyplácet se bude samostatně (tedy ne společně se splátkou samotného důchodu) formou doplatku odeslaného dne 15. prosince 2020. Připsán na účet nebo doručen tak bude v několika následujících dnech. Pokud by se tak nestalo do jednoho týdne, informuje poživatel důchodu o této skutečnosti orgán sociálního zabezpečení Ministerstva vnitra," upřesnil pro ŽivotvČesku.cz mluvčí ministerstva vnitra Ondřej Krátoška.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.