Roušky už jen v uzavřených prostorech. Venku jen do června, míní ministr Jan Hamáček

Jan Hamáček - ministr vnitra a šéf Ústředního krizového štábu.
Jan Hamáček – ministr vnitra a šéf Ústředního krizového štábu.
Foto: Archiv Jana Hamáčka
Rudolf Šindelář | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 10. 5. 2020

Jak portál Život v Česku informoval, roušky by mohly být povinné jen v uzavřených prostorech, venku by je lidé nosili pouze na doporučení. O tom, jaké přesné nastavení v rámci nošení ochrany úst a nosu bude, prodiskutuje vládní kabinet na pondělním setkání.

"Je potřeba debatovat o tom, jak dál s rouškami, jestli je nenosit jen ve vnitřních prostorech, zítra na vládě o tom budeme debatovat," řekl Babiš v pořadu CNN Prima. "Ale uvidíme, samozřejmě my rozvolňujeme, jaký to bude mít dopad na výskyt lidí, kteří se nakazí," dodal premiér České republiky.

Hamáček dodal, že harmonogram rozvolňování vládních opatření kvůli šíření koronaviru umožňuje některé fáze urychlit. "Udělali jsme to několikrát, můžeme to udělat i s rouškami," řekl ministr s tím, že hodně bude záležet na to, jak se k věci postaví epidemiologové.

Vláda doporučí

"Řešení, které by se mohlo nabízet, je, že roušky budou povinné pouze v uzavřených prostorách, to znamená v obchodech, v kinech, v MHD a mimo uzavřené prostory vláda doporučí lidem nošení roušek a bude to na nich, aby se rozhodli, že chtějí chránit ostatní," popsal ministr vnitra Jan Hamáček.

Hygiena je důležitá

Podle epidemiologa Rastislava Maďara je mytí rukou, zachovávání rozestupů mezi lidmi a právě nošení roušek základní trojicí opatření, která v ČR umožnila epidemii zvládnout. "Když budeme v dalších dvou velkých vlnách rozvolňovat opatření, tak bychom si potřebovali tuto základní trojici opatření, která nás chrání, zachovat," uvedl vládní epidemiolog Rastislav Maďar.

Zákaz pohybu na veřejnosti bez ochranných prostředků dýchacích cest platí v Česku od 19. března. Podle vyjádření ministra zdravotnictví Adama Vojtěcha pro Život v Česku (psali jsme zde: Plán pro sundání roušek: Vojtěch prozradil, jak se budou v červnu nosit. Venku ne, ale v práci asi ano) budou roušky povinné do 15. června, potom by mělo, pokud to situace dovolí, dojít ke změně nařízení. Vojtěch dále avizoval, že je možné, že s nastávajícím podzimem, kdy se objevuje řada respiračních onemocnění, by roušky mohly být opět zavedeny.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.