Rusko kalkuluje s tím, že válku na Ukrajině bude chtít zaplatit z vysokých cen plynu. Nějaké "čachry" před zimou dělat budou, míní Mikuláš Ferjenčík
Prezidentu Miloši Zemanovi je sympatický vládní návrh na zavedení takzvaného úsporného tarifu na energie. Vláda by ale podle něj měla pomáhat s inflací a rostoucími cenami energií kontinuálně, nemělo by jít o jednorázovou pomoc. Hlava státu to uvedla v neděli v televizi CNN Prima News. Podle ekonomického experta Pirátů Mikuláše Ferjenčíka (35) se dá počítat s tím, že Rusko bude chtít růstem cen plynu zaplatit svou vojenskou invazi na Ukrajinu, uvedl to pro ŽivotvČesku.cz s tím, že se dá očekávat před zimou cenový skok.
Vláda podle Miloše Zemana pro pomoc lidem s rostoucí inflací nedělá dostatek. "Je tady poněkud směšné snížení daně na naftu o 1,5 Kč, které bylo během týdne překompenzováno růstem cen nafty, příslib, zatím velmi nejasný příslib, i když je mi sympatický, toho tarifu pro spotřebu energie a to je tak zhruba všechno," řekl prezident. Zeman již dříve uvedl, že vláda by měla například vrátit daň z příjmů na původní úroveň, zrušit podporu obnovitelných zdrojů nebo zavést progresivní zdanění.
V současnosti narůstá obava, jak to letos bude ohledně cen energií, zejména v rámci topné sezóny. V plynových zásobnících je už veškerý plyn, který koupila Správa státních hmotných rezerv (SSHR) na pokyn vlády. SSHR pořídila 2,4 terawatthodin (TWh) zemního plynu. Celková cena je 8,5 miliardy korun a je v ní započítáno DPH, poplatek za dopravu a skladování na 11 měsíců. Uvedl to předseda SSHR Pavel Švagr. Plyn dosud v nouzových zásobách nebyl. Celkově jsou zásobníky v České republice naplněny asi ze dvou třetin.
"Co jsem slyšel, tak hrozí odstávky dodávek plynu z Ruska, a to samozřejmě může být nepříjemné. Dá se usuzovat, a Rusko s tím kalkuluje, že bude chtít válku na Ukrajině zaplatit z vysokých cen za plyn, takže se dá očekávat, že s tím nějaké cenové »čachry« před zimou dělat budou," řekl pro ŽivotvČesku.cz bývalý poslanec a ekonomický expert Pirátů Mikuláš Ferjenčík.
Ministr průmyslu a obchodu Jozef Síkela (55) v červnu uvedl, že na pomoc firmám a domácnostem s energiemi pro nadcházející topnou sezónu vyhradí vláda 66 miliard korun. Zavede úsporný tarif, jeho přesnou podobu představí až v dalších týdnech. Vláda také zruší pro firmy a domácnosti poplatek za obnovitelné zdroje. Opatření bude platit od října a po celý příští rok. Rozpočet to vyjde na 23 miliard korun.
Domácnosti po zavedení úsporného tarifu získají podle Síkely jednorázovou slevu z vyúčtování za energie, vztahovat se bude na účty za elektřinu a plyn. Výše slevy bude závislá na využití jednotlivých energií v každé domácnosti, podle uvedených příkladů může dosáhnout 11.000 až 15.000 korun. Slevu dostane automaticky každá domácnost, nebude o ni muset žádat.
Ministr potvrdil, že se úsporný tarif nebude vztahovat na víkendové nemovitosti, například chaty. Vláda nepočítá ani s podporou tarifů, které v sobě zahrnují dobíjení elektromobilů. Pro plynové kotelny v bytových domech nebo dálkové dodávky tepla z tepláren stát počítá s jinou podporou, konkrétní ale ministr nebyl.
Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.