Rusko kalkuluje s tím, že válku na Ukrajině bude chtít zaplatit z vysokých cen plynu. Nějaké "čachry" před zimou dělat budou, míní Mikuláš Ferjenčík

Mikuláš Ferjenčík
Mikuláš Ferjenčík
Foto: Se svolením Mikuláše Ferjenčíka
Rudolf Šindelář | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 5. 7. 2022

Prezidentu Miloši Zemanovi je sympatický vládní návrh na zavedení takzvaného úsporného tarifu na energie. Vláda by ale podle něj měla pomáhat s inflací a rostoucími cenami energií kontinuálně, nemělo by jít o jednorázovou pomoc. Hlava státu to uvedla v neděli v televizi CNN Prima News. Podle ekonomického experta Pirátů Mikuláše Ferjenčíka (35) se dá počítat s tím, že Rusko bude chtít růstem cen plynu zaplatit svou vojenskou invazi na Ukrajinu, uvedl to pro ŽivotvČesku.cz s tím, že se dá očekávat před zimou cenový skok.

Vláda podle Miloše Zemana pro pomoc lidem s rostoucí inflací nedělá dostatek. "Je tady poněkud směšné snížení daně na naftu o 1,5 Kč, které bylo během týdne překompenzováno růstem cen nafty, příslib, zatím velmi nejasný příslib, i když je mi sympatický, toho tarifu pro spotřebu energie a to je tak zhruba všechno," řekl prezident. Zeman již dříve uvedl, že vláda by měla například vrátit daň z příjmů na původní úroveň, zrušit podporu obnovitelných zdrojů nebo zavést progresivní zdanění.

V současnosti narůstá obava, jak to letos bude ohledně cen energií, zejména v rámci topné sezóny. V plynových zásobnících je už veškerý plyn, který koupila Správa státních hmotných rezerv (SSHR) na pokyn vlády. SSHR pořídila 2,4 terawatthodin (TWh) zemního plynu. Celková cena je 8,5 miliardy korun a je v ní započítáno DPH, poplatek za dopravu a skladování na 11 měsíců. Uvedl to předseda SSHR Pavel Švagr. Plyn dosud v nouzových zásobách nebyl. Celkově jsou zásobníky v České republice naplněny asi ze dvou třetin.

"Co jsem slyšel, tak hrozí odstávky dodávek plynu z Ruska, a to samozřejmě může být nepříjemné. Dá se usuzovat, a Rusko s tím kalkuluje, že bude chtít válku na Ukrajině zaplatit z vysokých cen za plyn, takže se dá očekávat, že s tím nějaké cenové »čachry« před zimou dělat budou," řekl pro ŽivotvČesku.cz bývalý poslanec a ekonomický expert Pirátů Mikuláš Ferjenčík.

Ministr průmyslu a obchodu Jozef Síkela (55) v červnu uvedl, že na pomoc firmám a domácnostem s energiemi pro nadcházející topnou sezónu vyhradí vláda 66 miliard korun. Zavede úsporný tarif, jeho přesnou podobu představí až v dalších týdnech. Vláda také zruší pro firmy a domácnosti poplatek za obnovitelné zdroje. Opatření bude platit od října a po celý příští rok. Rozpočet to vyjde na 23 miliard korun.

Domácnosti po zavedení úsporného tarifu získají podle Síkely jednorázovou slevu z vyúčtování za energie, vztahovat se bude na účty za elektřinu a plyn. Výše slevy bude závislá na využití jednotlivých energií v každé domácnosti, podle uvedených příkladů může dosáhnout 11.000 až 15.000 korun. Slevu dostane automaticky každá domácnost, nebude o ni muset žádat.

Ministr potvrdil, že se úsporný tarif nebude vztahovat na víkendové nemovitosti, například chaty. Vláda nepočítá ani s podporou tarifů, které v sobě zahrnují dobíjení elektromobilů. Pro plynové kotelny v bytových domech nebo dálkové dodávky tepla z tepláren stát počítá s jinou podporou, konkrétní ale ministr nebyl.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.