Rusko musí bezpodmínečně stáhnout všechna svá vojska z celého území Ukrajiny, řekl v OSN český prezident. Komentář Andora Šándora
Komentář: Ukrajina si zaslouží mír, který bude uzavřen za podmínek stanovených Kyjevem. Nesmí být založený na nespravedlivém kompromisu a jeho podobu nemůže diktovat Rusko coby agresor. Ve svém projevu před Valným shromážděním OSN v New Yorku to dnes řekl český prezident Petr Pavel. Připomněl také, že následky ruské invaze pociťuje vzhledem k ohrožení potravinové bezpečnosti způsobené ruskou blokádou ukrajinských přístavů celý svět. Slova prezidenta okomentoval bezpečnostní expert a glosátor Andor Šándor, který s hlavou státu v jeho slovech souhlasí, upozornil však na to, zda jsou jeho slova z praktického pohledu realizovatelná.
"Rozsáhlá ruská invaze na Ukrajinu představuje jasné porušení Charty OSN a mezinárodního práva, které jsme všichni slíbili ctít," řekl v úvodu svého vystoupení Pavel. "Rusko musí bezpodmínečně stáhnout všechna svá vojska z celého území Ukrajiny v rozsahu jejích mezinárodně uznávaných hranic. Vedoucí představitelé Ruska musí nést odpovědnost za zločin agrese vůči svému sousedovi," dodal.
"To, co si ukrajinský lid skutečně zaslouží, je mír... A má-li být budoucí mír udržitelný, nemůže být založený na nespravedlivém kompromisu nebo na podmínkách vnucených dobyvatelem. A také nesmí ponechat Rusku naději, že jednou naplní své imperiální ambice. Musí se jednat o mír založený na podmínkách napadeného a nikoliv agresora," uvedla hlava českého státu.
Pavel rovněž připomněl, že Česko má s vojenskou agresí Moskvy historickou zkušenost, a to vzhledem k okupaci Československa sovětskou armádou po roce 1968. "Česko bude Ukrajinu v její oprávněné obraně podporovat tak dlouho, jak bude potřeba," zdůraznil ve svém anglicky předneseném vystoupení. Připomněl rovněž, že ČR pomáhá Kyjevu od začátku války, poskytuje zbraně, munici i humanitární pomoc a přijala obrovské množství ukrajinských uprchlíků.
"Hrozby, kterým čelíme, jsou globální a propojené. Kvůli Rusku a hrstce dalších zemí je dnes náš svět nebezpečnějším a drsnějším místem. Namísto toho, abychom rozvíjeli spolupráci v oblasti bezpečnosti, musíme budovat armády," uvedl Pavel.
"Oceňuji, že pan prezident v projevu zdůraznil, že svět nemůže před ruskou agresí zavírat oči, že bezpečnost na Ukrajině se promítá do bezpečnosti v Africe, Latinské Americe i Tichomoří. Jsem rád, že česká zahraniční politika opět mluví jednotným hlasem," komentoval slova hlavy státu český ministr zahraničí Jan Lipavský, který je v New Yorku společně s prezidentem.
Čtvrt hodiny trvající projev pronesl Pavel před Valným shromážděním OSN jako první český prezident od roku 2017, kdy na tomto fóru vystoupil jeho předchůdce Miloš Zeman. V následujících letech Česko na VS OSN zastupoval buď premiér, nebo ministři zahraničí.
"Samozřejmě jako napadený stát by Ukrajina toto právo - že si určí mírové podmínky sama - měla mít. Otázkou ale je, zda z praktického hlediska to je realizovatelné, protože Ukrajina říká, budeme jednat, až se Rus stáhne ze všech území. Oproti tomu Rus říká, budeme jednat s Ukrajinou, až uzná novou geografickou realitu. Z toho je zřejmé, že se v tomto neprotínají a nepotkávají," upozornil pro ŽivotvČesku.cz Andor Šándor.
"Do toho čínský ministr zahraničních věcí sdělil, že v případě ukončení bojů na Ukrajině je potřeba vzít v potaz ruské bezpečnostní zájmy. To, že se to bude těžko slyšet v Kyjevě, je evidentní, Ukrajina je dnes v pozici, že v žádném případě nepřipouští žádný ústupek, čemuž rozumím, ale každý konflikt by měl skončit nějakým kompromisem, pokud jedna strana druhou neporazí na »padrť«. V tomto případě to ale pravděpodobně nehrozí. Takže z toho plyne, že je otázka, zda zájmy obou stran povedou k míru, nebo budou prodlužovat konflikt," dodal pro ŽivotvČesku.cz Šándor.
Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.