Reklama:

Rusko pátrá po autorovi Putinových projevů. Bezpečnostní expert promluvil ohledně zatykače na ruského prezidenta

Vladimir Putin
Vladimir Putin
Foto: Profimedia
Rudolf Šindelář, ČTK | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 24. 3. 2023

Ruská policie dnes zařadila Abbase Galljamova, někdejšího autora projevů ruského prezidenta Vladimira Putina, na seznam hledaných osob. Informovala o tom agentura AP, podle které jde o další krok v rámci potlačování opozice Kremlu. Není jasné, v souvislosti s jakým trestným činem policie Galljamova hledá. Ohledně nedávného vydání zatykače na nejmocnější muže Ruské federace promluvil pro ŽivotvČesku.cz generál v záloze, bezpečnostní expert a politický glosátor Andor Šándor (65). Na dotaz redakce, jak pravděpodobné je, že by ruský prezident byl předveden před spravedlnost, uvedl že minimální.

Reklama:

V polovině března Mezinárodní trestní soud (ICC) v Haagu vydal zatykač na ruského prezidenta Vladimira Putina (70) a zmocněnkyni Kremlu pro práva dětí Mariji Lvovovou-Bělovovou. Soud zahájil jejich stíhání v souvislosti s ruskou invazí na Ukrajinu, konkrétně kvůli únosům ukrajinských dětí z okupovaných území do Ruska.

ICC oznámil vydání zatykače ve zveřejněném prohlášení. Ruské ministerstvo zahraničí reagovalo sdělením, že »rozhodnutí nemá žádný význam« a že »vůči ICC nemá žádné závazky«.

Reklama:

"Podívejte, nejsem žádný příznivec Vladimira Putina a celou dobu povídání, že je třeba kremelské politiky přivést k nějakému »trestnímu tribunálu«, jsou hezké. Musíme si ale říct, že k tomu by musela předcházet jedna jediná věc, a to jako za Hitlerova vedení, tedy dobýt v jeho případě Berlín, v tomto případě Moskvu. Je to politicky zajímavé, je to zcela jistě k zamyšlení. Ale představa, že Vladimir Putin stane před Mezinárodním trestním soudem, to mně přijde iluzorní. Respektuji to, ale domnívám se, že to je věc nereálná," uvedl pro ŽivotvČesku.cz svůj pohled Andor Šándor na vydaný zatykač.

Pokud jde o Abbase Galljamova, jeho jméno se dnes objevilo v databázi ruského ministerstva vnitra. Podle tohoto seznamu je hledán v souvislosti s porušením zákona. Galljamov řekl, že o svém zařazení na seznam hledaných osob se dozvěděl jen z médií. Nikdo ho ohledně záležitosti oficiálně nekontaktoval, takže neví, jaké obvinění mu v Rusku hrozí.

"Předpokládám, že formálně jde o trestný čin diskreditace armády," řekl Galljamov v telefonátu s AP. "Používají ho proti každému, kdo odmítá podporovat rétoriku Kremlu a snaží se objektivně, nestranně analyzovat to, co se děje," uvedl a dodal, že se ruská vláda snaží tímto krokem zastrašit opozici.

Ruské úřady už na začátku února Galljamova zařadily na seznam zahraničních agentů. Politologa často citují zahraniční média a letos upoutal pozornost vystoupením v televizi CNN, kde naznačoval, že by Putin mohl čelit vojenskému převratu.

Galljamov psal Putinovi projevy v letech 2008 až 2012, kdy ruský vůdce zastával funkci premiéra. Později začal proti Kremlu otevřeně vystupovat a živil se jako politický poradce a analytik. V posledních letech žije v zahraničí.

Reklama:

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.

Reklama:
Reklama: