Rusko se nebojí vyvolat 3. světovou válku. Svět by se měl sjednotit, aby tomu předešel, varuje běloruský vůdce Alexandr Lukašenko. Komentář bezpečnostního experta

Běloruský vůdce Alexandr Lukašenko a Vladimir Putin
Běloruský vůdce Alexandr Lukašenko a Vladimir Putin
Foto: Profimedia
Eliška Reiglová | Redaktorka
[email protected]
Publikováno: 26. 5. 2022

Od 24. února letošního roku probíhá na Ukrajině válka, kterou ruští mocnáři nazývají »speciální vojenskou operací«. Do země od jejího počátku proudí hmotná podpora ve formě zbraní z mnoha evropských zemí. Právě to by podle běloruského vůdce Alexandra Lukašenka (67) mohl být důvod, proč by z konfliktu mohla vzniknout třetí světová válka. "Země celého světa by se měly sjednotit, aby předešly světové válce," napsal v dopisu generálnímu tajemníkovi OSN Ántoniu Guterresovi (73). Pro ŽivotvČesku.cz promluvil generál Andor Šándor (64), jak by dopadl konflikt v rámci použití jaderných zbraní.

V souvislosti s ruskou agresí na Ukrajině se už týdny vedou diskuze na téma, zda konflikt bude i nadále probíhat tam, kde začal, či se z něj nakonec vyvine třetí světová válka. Na Ukrajinu jsou už od února posílány zbraně z mnoha zemí a právě tato podpora by mohla být podle běloruského prezidenta Alexandra Lukašenka důvodem k eskalaci situace do celosvětové podoby.

Lukašenko, jenž je nazýván posledním evropským diktátorem, napsal otevřený dopis generálnímu tajemníkovi OSN Ántoniu Guterresovi. Varuje v něm před možným přechodem ukrajinsko-ruského konfliktu ve skutečnou třetí světovou válku. Stát se tak podle něj může za předpokladu, že se celý svět nesjednotí, aby tomu zabránil.

"Bělorusko vyzývá země celého světa ke sjednocení, díky němuž předejdou tomu, aby regionální evropský konflikt eskaloval ve světovou válku. Západ by měl přestat na Ukrajinu dodávat zbraně, vést informační válku a provokovat prostřednictvím nenávistných projevů v médiích," cituje z dopisu deník The Sun.

Dopis Alexandra Lukašenka obdržel Ántonio Guterres jen krátce poté, co ruská novinářka a vedoucí manažerka oficiálních prokremelských médií Margarita Simonjanová řekla, že Rusko raději spustí nukleární válku, než by přijalo porážku na Ukrajině. Podle jejích slov Rusko buď vyhraje, nebo čeká celé lidstvo špatný konec.

Redakce ŽivotvČesku.cz oslovila bezpečnostního experta Andora Šándora (64), zda použití takového arzenálu je reálné. Pokud by podle něj došlo na válku, byla by dlouhá a neměla patrně vítěze. V případě použití jaderného arzenálu krátká a výsledek zcela jasný.

"Pokud by hypoteticky takový konflikt začal, záleželo by na tom, zda by k použití jaderných zbraní došlo, či nikoliv. Jaderná válka, pokud by k ní došlo, by znamenala konec světa a příští válku, tedy čtvrtou světovou, bychom vedli klacky a kamením," dodal pro ŽivotvČesku.cz generál v záloze Andor Šándor.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.