Rusko-ukrajinský válečný konflikt: Špičkový vojenský expert popsal, co lze očekávat přes zimu

Josef Kraus
Josef Kraus
Foto: Se svolením Josefa Krause
Rudolf Šindelář | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 28. 11. 2022

Válka na Ukrajině se přehoupla do desátého měsíce nelítostných bojů. A nic v tuto chvíli ani nenasvědčuje tomu, že by došlo na složení zbraní a diplomatické řešení rusko-ukrajinského konfliktu, v němž přišly desítky tisíc lidí o život. Redakce ŽivotvČesku.cz položila dotaz vedoucímu oboru Bezpečnostní a strategická studia Josefu Krausovi z katedry politologie Masarykovy univerzity, co se jeho pohledem bude dít v rámci války na východě Evropy přes zimu. Z jeho slov vyplynulo, že se dá očekávat postup Ukrajinců, lehké to mít ale nebudou.

Rusko podle ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského v tomto týdnu chystá další raketové útoky, jimiž poškozuje energetickou infrastrukturu na Ukrajině. Příští dny tak budou podobně náročné jako ty předchozí, upozornil v neděli ve svém pravidelném večerním proslovu.

Vojenský expert je názoru, že Rusko tímto způsobem boje chce zlomit vůli Ukrajinců a brzdit je před dalším vytlačením ruských vojenských sil z okupovaného teritoria.

"Přes zimu, domnívám se, dojde určitým pohledem k deeskalaci, lépe řečeno k pozičnímu válčení. Nevylučoval bych ani to, že Ukrajinci se budou snažit postupovat a dobývat území, které jim bylo zabráno. To si myslím, že je reálný scénář. Už v tuto chvíli jsou informace, že se snaží dostat na levý břeh řeky Dněpr, ale to je poměrně náročná věc. Logisticky i jinak tam opravdu proniknout a pevně tam zakotvit bude velmi náročné a nemyslím si, že se to povede přes zimu. Tady si myslím, že válka bude více poziční. Co si myslím, že probíhat bude dále, že se budou snažit vyčistit celou Záporožskou oblast, tady jim může zima nahrát, kdy podzimní rozbahnění zamrzne a budou opět schopni s těžkou technikou manévrovat. Je ale možné, že využijí zimy k opravě infrastruktury, přísunu energií a podobně," uvedl pro ŽivotvČesku.cz expert na válečné konflikty Josef Kraus ohledně současného dění na Ukrajině s tím, že odhadnout, kdy konflikt skončí, je velmi těžké. Rozhodně nepůjde o týdny.

"Některé predikce říkají, že by konec měl být do jara, ale to si úplně nemyslím. Je v tom hodně proměnných, od kterých se to bude odvíjet. Jedním a důležitým faktorem je, jak dlouho bude Západ podporovat Ukrajinu v bojích a dodávkách techniky. Na tom to celé vlastně stojí. Bez toho Ukrajina bude mít velké problémy postupovat a celkově se i bránit," dodal pro ŽivotvČesku.cz respektovaný bezpečnostní analytik.

Kvůli příchodu zimy na Ukrajině roste poptávka po energiích a opravářské čety podle provozovatele rozvodné sítě, společnosti Ukrenerho, dělají vše pro to, aby opravily poničená zařízení. "Stále platí režim omezené spotřeby kvůli chybějícím kapacitám, momentálně jde asi o 20 procent," uvedla společnost Ukrenerho.

V jihoukrajinském Chersonu, odkud se ruské jednotky stáhly dříve tento měsíc, podle úřadů energetici obnovili dodávky 17 procentům zákazníků. Další čtvrti budou připojovat v nadcházejících dnech.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.