Ruslan z pluku Azov přišel o oko, předtím po Rusech střílel zbraněmi z ČR. V Hostomelu chtějí otevřít Český dům

Jiří Ovčáček a Ruslan
Jiří Ovčáček a Ruslan
Foto: ŽivotvČesku
Jiří Ovčáček | Redaktor a komentátor
[email protected]
Publikováno: 26. 5. 2023

Redaktor Jiří Ovčáček exkluzivně z Ukrajiny: Českou republiku mají na Ukrajině upřímně rádi. Pomoc a podpora, kterou poskytuje válkou sužované zemi, má skutečně velkou odezvu. V Hostomelu u hlavního města Kyjeva, který se ubránil Putinovu vojsku, plánují otevřít jako výraz vděku Český dům. Pro začátek obdržel Hostomel od řeporyjského starosty Pavla Novotného českou státní vlajku.

"Rádi bychom u nás otevřeli Český dům," informoval generál Serhyi Borysyuk, šéf vojenské správy Hostomelu, na jednání se starostou pražské městské části Řeporyje Pavlem Novotným, který pro tento účel přivezl darem českou vlajku. A samozřejmě vlajku Řeporyjí. K tomu navrch čtyři kvalitní neprůstřelné vesty.

Na jednání s vedením Hostomelu byl přítomen i zástupce českého velvyslanectví, který místním přislíbil součinnost při realizaci projektu. Česká vlajka ostatně nezůstala dlouho zabalena, během chvíle byla vyvěšena v jednací místnosti. Nebylo to přitom první jednání s českými zástupci. Před několika týdny vedení Hostomelu rokovalo s lidmi z české organizace Yellow Future, která například dodala potravinové balíčky pro bojující ukrajinské vojáky.

Starosta Novotný ale také dostal od hostomelských »úkol«. Zorganizovat v České republice pobyt dětí z Hostomelu, které jsou traumatizované válečnou zkušeností. Přislíbil, že po návratu domů začne na splnění této radosti pro nejmenší pracovat a osloví i případné sponzory.

Jedním z průvodců české návštěvy v Hostomelu a okolí byl Ruslan z pluku Azov, který byl v boji s ruskými agresory těžce zraněn a přišel o oko. Na frontě měl možnost použít zbraně z České republiky.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.