Šándor: Pokud by Ukrajina otočila situaci, obávám se, že by ze strany ruského agresora došlo na nejhorší scénář

Vladimir Putin
Vladimir Putin
Foto: Profimedia
Rudolf Šindelář | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 19. 4. 2024

Komentář: Ukrajina se déle než dva roky brání ruské ozbrojené agresi. Ukrajinské armádě se však v posledních týdnech nedaří zastavit ruský postup kvůli nedostatku munice. Rusko se po březnových prezidentských volbách, v nichž opět zvítězil Vladimir Putin, podle některých zdrojů připravuje na rozsáhlou ofenzivu, k níž by mohlo přistoupit na konci jara nebo v létě. V současnosti je významná finanční pomoc ze strany Spojených států. Redakci ŽivotvČesku.cz zajímalo, jaký by teoreticky připadal v úvahu scénář, když by se ukrajinským ozbrojeným silám podařilo rozpínající se ruskou velmoc zastavit a vytlačit ji ze svého anektovaného teritoria. Bezpečnostní expert a komentátor Andor Šándor uvedl, že v takovém případě se obává nejhoršího.

Administrativa amerického prezidenta Joea Bidena se už několik měsíců snaží prosadit balík zahraniční pomoci, který v současnosti počítá s přibližně 61 miliardami dolarů na vojenskou a ekonomickou pomoc Ukrajině a partnerům v regionu. 

Schválení brání americké vnitropolitické spory –⁠⁠⁠⁠⁠⁠ návrh prošel Senátem, republikánské vedení Sněmovny reprezentantů ho však zatím blokovalo. Hlasování Sněmovny je nyní plánováno na sobotu.

"Ukrajina není v současnosti ve stavu, že by ruského agresora mohla ze svého teritoria kompletně vytlačit. Bojuje s nedostatkem vojenského materiálu, ale i živé síly. Další věc je, že Rusové navýšili počet vojáků na přibližně 600 tisíc, dalších zhruba 120 tisíc cvičí, to je zhruba šest divizí, které mohou nasadit na frontu. To je, bohužel, fakt, který je realitou," uvedl pro ŽivotvČesku.cz Šándor.

"Pokud by došlo hypoteticky na situaci, že by Ukrajina nějakým způsobem zlomila současný stav a otočila ho ve svůj prospěch, že by se jí tedy podařilo nějakým způsobem agresora ze svého teritoria vytlačit, tak se obávám, že by došlo na to nejhorší –⁠⁠⁠⁠⁠⁠ vyšší »kvalitu« úderů na ukrajinská vojska, což bychom mohli vnímat jako použití taktických jaderných úderů. Jde ale skutečně o spekulace a otázkou je, jak do věci zasáhne slíbená pomoc ze strany Spojených států, zda finance budou uvolněny či nadále blokovány, což by pro Ukrajinu byla další významná komplikace, aby se jí podařilo změnit stávající situaci na frontě," doplnil pro ŽivotvČesku.cz svůj pohled na hypotetickou situaci Andor Šándor s tím, že si ale dokáže představit ze strany Ukrajiny nějaké územní zisky, nikoliv však získání celého obsazeného teritoria zpět.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.