Schillerová vyhrožuje tajnými nástroji: Pokud OSVČ nemá nárok na 25 tisíc, my to zjistíme

Alena Schillerová
Alena Schillerová
Foto: archiv
Rudolf Šindelář | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 14. 4. 2020

Jedinou podmínkou k získání 25tisícové podpory pro OSVČ je podepsání čestného prohlášení. Tím živnostmík potvrzuje, že ho nějakým způsobem zasáhla pandemie koronaviru. Získání peněz ale není podmíněno poklesem příjmů. Ministryně financí Schillerová přesto zmínila, že existují nástroje, jak zjistit, že někdo podváděl.

Nikdo neví, podle čeho se bude posuzovat, zda bylo čestné prohlášení pravdivé. Mezi možné příčiny ztížení podnikání kvůli koronaviru patří například uzavřít provozovnu nebo omezit její provoz, karanténa OSVČ nebo jejího zaměstnance, péče o dítě, omezení poptávky po výrobcích nebo službách poskytovaných OSVČ.

Jaké další příčiny to mohou být, už ministerstvo financí neuvádí. Jeho šéfka Alena Schillerová na schůzi Senátu na příkladu bohatých fotbalistů, kteří pracují jako OSVČ, zmínila, že existují metody, jak zneužití 25tisícové podpory vypátrat.

„Fotbalisté, no... To už jsem taky jsem dostala pár mailů. Nechám to na těch fotbalistech a na jejich morálním přístupu, jestli si chtějí přijít říct o 25. Myslím si, že by neměli," řekla Schillerová.

Je tam pojistka

Ministryně zmínila pojistku, kterou nikdo nezná. Po drobné výhrůžce hned prohlásila, že vyhrožovat nechce.

"Ale je tam pojistka v tom zákoně. Já jí nechci vyhrožovat, protože to nebude účelem, aby finančáci příští rok, rozhodně budou mít jiné starosti než se po podání přiznání v roce 2021 na dani z příjmu vrhnout na prověřování desetitisíců živnostníků, to určitě dělat nebudou, protože celá řada těch lidí je v problémech a my nechceme prostě je po roce začít buzerovat," prohlásila Schillerová.

Podle ministryně financí jsou v zákoně nástroje, jak takzvané černé pasažery zpětně vypátrat. Opět ale neprozradila, jak by to mohlo vypadat.

"Ale jestli se tam objeví nějaký fotbalista, a nechci, to může být i někdo jiný, někdo, kdo si o tu 25 řekl a pak to z toho přiznání nevypadne, že by prostě byl nějak postižen, tak tam ty nástroje jsou, jsou tam prostě," uzavřela v Senátu.

Jeho místopředseda Milan Štěch očekává od občanů, že budou OSVČ, kteří podporu nepotřebovali, chodit udávat, protože jim to bude připadat nespravedlivé.

Galerie

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.