Šéf oboru Bezpečnostní a strategická studia: Přímý střet NATO a Ruska by nejpravděpodobněji způsobila blbá náhoda

Finská armáda - Ilustrační snímek
Finská armáda – Ilustrační snímek
Foto: Profimedia
Rudolf Šindelář | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 13. 6. 2024

Komentář: »Speciální vlastností« Ruské federace je zastrašování Západu zbraněmi hromadného ničení. Válečný konflikt na Ukrajině, který vzešel ze strany Putinova režimu, trvá třetím rokem. Opakovaně mezitím došlo na různé výhrůžky ze strany režimu novodobého cara a diktátora Vladimira Putina, které mají za cíl destabilizovat a vyvolávat strach. Zahrnují i rétoriku »hypotetické vojenské konfrontace Ruska a Severoatlantické aliance«. Co by takovou událost nejpravděpodobněji způsobilo, pro ŽivotvČesku.cz nastínil vedoucí oboru Bezpečnostní a strategická studia Josef Kraus z katedry politologie Masarykovy univerzity.

Pokud jde o zmíněnou jadernou rétoriku, naposledy s ní »začal šermovat« místopředseda ruské Bezpečnostní rady a bývalý ruský prezident Dmitrij Medveděv na začátku června, když světu oznámil, že když Rusové hovoří o použití jaderných zbraní na Ukrajině či v jiných zemích, nejde o zastrašovací taktiku.

Medveděv ve svém příspěvku na Telegramu uvedl, že když Rusové mluvili o válce s Ukrajinou, nakonec k ní skutečně došlo. Poznamenal také, že Západ se tehdy přepočítal.

Bývalý prezident Ruské federace mimo jiné ve svém příspěvku sdělil, že v momentě, když Rusko hovoří o použití jaderných zbraní, tak se nejedná »ani o zastrašování, ani o jaderný blaf«.

A právě takový scénář je tím, co by rozpoutalo přímý střet Ruska se Severoatlantickou aliancí, uvedl to pro ŽivotvČesku.cz Josef Kraus s tím, že to je ale nejméně pravděpodobná varianta z těch, které by přímý vojenský střet zapříčinily.

Redakci ŽivotvČesku.cz zajímalo, která je ta nejpravděpodobnější. "Myslím si, že nejvíce pravděpodobná je ta, že by se udála »zcela blbá náhoda«. Je to sice nekonkrétní odpověď, ale čistě prakticky ani jedna ze stran přímý konflikt nechce, ale nelze vyloučit nějakou »blbou náhodu«, která povede k tomu, že se to celé dostane mimo kontrolu. To znamená nějaký nechtěný sestřel letadla druhé strany automatizovanými systémy PVO, případně něco podobného. Nebo zkrátka jen to, že jedna strana neodhadne adekvátně reakci té druhé, bude to považovat za eskalaci a celé se to vymkne z rukou. Ta blbá náhoda mi přijde nejpravděpodobnější z toho důvodu, že vlastně nikdo to nechce," vysvětlil pro ŽivotvČesku.cz expert.

"Pomineme-li tu »blbou náhodu«, tak si dovedu představit, že ruské provokace přesáhnou míru akceptovatelnosti ze strany Severoatlantické aliance, to znamená různé »útoky« ve smyslu narušování vzdušného prostou nebo i pozemního teritoria zemí, jako je Polsko, Pobaltské státy, případně noví členové aliance, jako je Finsko, to si dovedu představit, že by mohlo být důvodem k rozpoutání konfliktu, nebo použití taktických jaderných zbraní ve válce na Ukrajině. Dovedu si představit, že tohle by Západ neakceptoval," dodal pro ŽivotvČesku.cz mezinárodně respektovaný expert a politolog s tím, že míra pragmatismu je natolik velká, že přímý střet nikdo nechce, a tudíž nejpravděpodobnější ze všech možností je, že by došlo na »blbou náhodu«.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.