Šéfka Evropské komise: Jednáme s výrobci o spuštění rychlé očkovací kampaně proti koronaviru

Ursula von der Leyen
Ursula von der Leyen
Foto:
Rudolf Šindelář | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 13. 4. 2020

Evropské výzkumné týmy pokročili ve vývoji vakcíny na COVID-19, oznámila předsedkyně Evropské komise (EK) Ursula von der Leyen. Už probíhají jednání s výrobci, aby mohla Evropská unie (EU) spustit rychlou očkovací kampaň.

Na vývoji vakcíny proti koronaviru pracují i dva výzkumné týmy v Evropě. Šéfka EK Ursula von der Leyen oznámila, že v posledních dnech učinily velký pokrok. "Plánují, že zanedlouho spustí klinické testy," řekla německému nedělníku Bild am Sonntag.

Než se začne vakcína vyrábět a pouštět mezi občany, musí proběhnout další odborné kroky. Hlavní komisařka ale věří, že do konce roku by se mohlo začít očkovat.

Rychlá očkovací kampaň

Evropská unie podle von der Leyen už teď jedná s výrobci, aby se bezprostředně po dokončení vakcíny mohla spustit v členských státech rychlá očkovací kampaň.

Von der Leyen se také obává, že starší lidé budou muset zůstat v izolaci delší dobu než mladí. "Dokud nebude vakcína, musíme omezit kontakty se staršími lidmi. Když jde o otázku života a smrti, musíme zůstat disciplinovaní a trpěliví. Děti a mladí lidé si budou moci užívat více svobody pohybu dříve než starší lidé a ti, kteří mají nějaké zdravotní problémy,” řekla předsedkyně EK.

Galerie

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.