Sériový vrah Peter Sutcliffe zvaný »Rozparovač z Yorkshiru« zemřel na covid-19. Zavraždil 13 žen a 7 smrti uniklo

Peter Sutcliffe zemřel na koronavirus
Peter Sutcliffe zemřel na koronavirus
Foto: Profimedia.cz
Klára Zaňková | Redaktorka
[email protected]
Publikováno: 13. 11. 2020

Jméno Petera Sutcliffa (†74) budí strach a jeho brutální činy v 70. a 80. letech policii dělaly těžkou hlavu. Jeho případ nedokázala vyřešit přesto, že stopy k němu vedly už delší dobu. »Rozparovač z Yorkshiru« má na svědomí vraždy třinácti žen a dalších sedm jeho pokusu o zabití uniklo. Nakonec byl dopaden a odsouzen na dvacet let ve věznici s vysokou ostrahou, ale jeho život ukončil koronavirus. Zemřel v 74 letech.

Přezdívalo se mu »Rozparovač z Yorkshiru« a stal se jedním z nejznámějších vězňů v Británii. Peter Sutcliffe vyvolal v letech 1975 až 1980 paniku a strach kvůli vraždám, za které byl odsouzen na dvacet let. Jeho obětmi se stalo celkem třináct žen a sedm jen o vlásek uniklo smrti. Vláda teroru, kterou rozpoutal, zůstane nesmazatelně zapsána v historii děsivých policejních případů. Šest let policii unikal a přesto, že byl jako jeden z podezřelých mnohokrát u výslechu, k jeho zatčení dlouho chyběly prokazatelné důkazy, které by teorii policie potvrdily. Jeho oběti zemřely krutou smrtí poté, co je umlátil a ubodal kladivem a šroubovákem. Přezdívku »Rozparovače« získal kvůli jeho zaměření výhradně na ženy různých věkových kategorií. Tehdy policie důrazně varovala, aby ženy v okolí nevycházely večer z domu a nechodily nikde samy, jak uvedl britský The Guardian.

Jeho první obětí byla osmadvacetiletá Wilma McCann z Chapeltownu, která zemřela v říjnu roku 1975 následkem patnácti bodných ran a úderu kladiva. Měla čtyři děti. Právě její vražda odstartovala krvelačný masakr Sutcliffa, jehož touha po krvi žen neustále rostla. Jako poslední zemřela jeho rukou dvacetiletá Jacqueline Hill, která byla 16. listopadu 1980 nalezena mrtvá v příměstské oblasti Headingley. Přeživší Marcellu Claxton vrah udeřil kladivem do hlavy poblíž jejího domu v Leedsu, ale s obrovským štěstím zůstala naživu a dokázala policii poskytnout přesné vyobrazení Sutcliffa. "Byl to zázrak, že mě nezadrželi už dřív. Měli všechna fakta," řekl u soudu v Old Bailey Peter Sutcliffe, jak informoval The Guardian.

V roce 1981 byl odsouzen a strávil třicet let v psychiatrické léčebně Broadmoor s vysokým stupněm bezpečnosti. Od roku 2016 si odpykával trest v HM Frankland, věznici pro muže v Durhamu. Jeho život však předčasně ukončilo onemocnění covid-19, na které ve svých 74 letech zemřel v tamní Fakultní nemocnici. Měl řadu dalších zdravotních problémů – byl obézní a měl také cukrovku, navíc léčbu koronaviru sám odmítl. "Vězeň Peter Coonan (rozený Sutcliffe) zemřel v nemocnici 13. listopadu," potvrdil mluvčí Vězeňské služby v severním Durhamu, jak informovalo BBC. Jeho konec znamená pro většinu lidí uzavření celé krvavé kapitoly spojené s jeho jménem a bývalý policista Bob Bridgestock, který pracoval na případu Sutcliffa, přiznal, že kvůli smrti sériového vraha slzu neuroní.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.