Reklama:

Sezóna nejcennějších českých hub v ohrožení. Profesionální sběrač řekl, k jaké reakci u jedlého klenotu lesa dojde, pokud se rychle oteplí

Kačenka česká
Kačenka česká
Foto: ŽivotvČesku
Josef Šťastna | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 5. 3. 2022

Mírná zima, málo sněhu a březen, kdy se na scénu vrátily noční mrazíky, jarním houbám přát nebude. Oblíbené smržovité houby, jako je třeba kačenka česká, budou mít zpoždění a je otázkou, zda se letos objeví v hojnějším počtu. Pro ŽivotvČesku.cz o startu jarní sezóny promluvil profesionální houbař Martin Mňuk.

Reklama:

Ještě než se na konci května začnou objevovat první hřiby dubové, řadu houbařů potěší smržovité houby, které díky specifické chuti patří ke gastronomickým pokladům.

Reklama:

Loňská sezóna díky vlhkému jaru a teplotám lehce nad nulou znamenala rekordní úlovky a houbaři říkají, že smrže a kačenky české rostly skoro u každé cesty. Letos počasí jarním houbám nepřeje a přát dál nebude. Málo vody, zimní mrazy a vítr houbám vůbec nesvědčí.

"V nížinách bylo málo sněhu a je málo vody. V podhůří sníh byl, tam to může být jinak. Jisté je, že sezóna letos bude opožděná. Loni jsem touto dobou už na Slovensku sbíral kačenky české, letos je tam sníh. Celá sezóna začne o tři týdny možná o měsíc později. Sezóna začne podle mě v dubnu a bude kratší, pak se může najednou oteplit a skočí to rovnou ze zimy do léta," vysvětlil pro ŽivotvČesku.cz profesionální houbař Martin Mňuk, který své úlovky dodává do celé řady vyhlášených restaurací. Zkušený houbař otevřeně říká, že když není typické jaro, tak prostě nejsou jarní houby.

Stejný názor má také mykolog Vladimír Antonín. Ten je přesvědčený, že jarní sezóna bude hodně slabá. "Chybí sníh, tím pádem chybí voda, mám obavu, že jaro bude pro houbaře slabé," odhadl pro ŽivotvČesku.cz zkušený mykolog.

Smržovitým houbám se v kuchyni přezdívá »české lanýže«, protože jde o velmi aromatické houby a už malé množství dá pokrmu nezaměnitelnou chuť. Lahůdkou je jednoduchá úprava, kdy se smrže či kačenky pouze osmaží na másle a cibulce a přidá se sůl a pepř. Při takto lehké úpravě vyniká specifická chuť a vůně.

Pokud houbaři složí mykologické zkoušky, mohou začít houby dodávat přímo do restaurací. Za kvalitní smrže může houbař dostat až 3000 korun za kilogram. Pokladem jsou pak sušené smrže. Nasbírat tolik smržů, aby z nich byl kilogram v sušené stavu, je dřina. Cena za kilogram kvalitní sušené houby se ale blíží k ceně 10 tisíc korun.

Kačenka česká:

Vyskytuje se v březnu a dubnu, nepříliš hojně, a to v listnatých hájích, lužních lesích, křovištích a zarostlých sadech, zejména pod olšemi, topoly, vrbami a dalších. Kačenka česká je vynikající jedlý druh a bývá uváděn mezi nejchutnějšími houbami.

Reklama:

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.

Reklama:
Reklama: