Skóre PES stouplo na 64 bodů, to odpovídá čtvrtému stupni

Ilustrační snímek
Ilustrační snímek
Foto: MZCR.cz
Publikováno: 6. 12. 2020

Rizikové skóre v protiepidemickém systému PES k dnešku stouplo o sedm bodů na 64, což odpovídá přísnějšímu čtvrtému stupni pohotovosti. Zhoršení situace způsobilo zvýšení reprodukčního čísla nad jedna a nárůst podílu pozitivních případů. Předchozích třináct dní byl index na 57 bodech ze sta, tedy ve třetím stupni z pětistupňové škály. Aktuální údaje uvedlo ministerstvo na webu až kolem poledne, protože předtím se systém potýkal s výpadkem sítí. Internetové stránky uváděly ráno neúplné údaje, poté ministerstvo a Ústav zdravotnických informací a statistiky (ÚZIS) oznámily, že oprava poruchy potrvá celé dopoledne.

Dostane-li se index PES do nižšího či vyššího pásma, neznamená to automaticky změnu opatření. Pro zlepšení musí v nižším pásmu zůstat sedm dní, pro zhoršení tři dny. Vždy ale o změně musí rozhodnout vláda. Čtvrtý stupeň se pohybuje v rozmezí od 61 do 75 bodů.

Reprodukční číslo udávající průměrný počet dalších nakažených od jednoho pozitivně testovaného člověka je nyní 1,02. V poslední době bývá pozitivní téměř čtvrtina ze všech provedených testů. Počet testů a podíl pozitivních testů za sobotu zveřejní ministerstvo dnes večer, stejně jako počet hospitalizovaných či nárůst počtu nakažených za dnešek.

Celá země na základě rozhodnutí vlády funguje od čtvrtka podle pravidel třetího stupně, což umožnilo otevřít s omezenou kapacitou obchody, restaurace, hotely či provozovny služeb. Ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO) ale označil situaci za křehkou a nevyloučil, že by se opatření mohla zase zpřísnit.

"Nárůst indexu rizika z 57 na aktuálních 64 bodů byl dán dvěma faktory: nárůstem relativního podílu pozitivních případů a dále zejména navýšením reprodukčního čísla nad jedna. Aktuální hodnota R je rovna 1,02, navýšení nad jedna je tedy velmi malé," uvedl ÚZIS.

Ministerstvo zdravotnictví po výpadku sítí také aktualizovalo údaje o počtu nakažených za sobotu. Přibylo 3308 případů covidu, to je o 641 více než před týdnem. Je to sice nejmenší denní přírůstek za tento týden, ale o víkendech se méně testuje a nárůsty o volných dnech vždy výrazně klesají. Aktuálně je v zemi přes 60.000 nakažených, z toho 4436 bylo podle posledních údajů v nemocnici. Počet hospitalizovaných se v posledních dnech výrazně nemění nebo mírně klesá. S covidem dosud zemřelo 8838 lidí. Od čtvrtka se denní počty zemřelých drží pod stovkou. Za sobotu eviduje ministerstvo zatím 59 obětí a za dnešek šest, tyto údaje ale později ještě rostou.

Od březnového vypuknutí epidemie se v zemi nakazilo 545.724 lidí, asi 87 procent z nich se od té doby uzdravilo. Většina lidí má mírný průběh, s nákazou je nyní v nemocnicích kolem sedmi procent pozitivně testovaných.

Výpočet skóre PES vychází z hodnoty reprodukčního čísla, podílu pozitivních ze všech denních testů za posledních sedm dní a počtu nakažených na 100.000 obyvatel v obecné a seniorské populaci. Podle výše skóre na škále 0 až 100, přičemž 100 je nejhorší, je země zařazena do jednoho z pěti stupňů.

ÚZIS uvedl, že noční výpadek sítí narušil přenosy dat z laboratoří a stažená data nebyla úplná. "Ihned po zjištění závady začaly práce na nápravě. Jelikož je zde nutná spolupráce více subjektů a jelikož musela proběhnout opětovně celá procedura exportů dat z laboratoří, oprava dat trvala ještě po celé dopoledne," informovali statistici.

V sobotu zase ministerstvu na webu nejdřív uvedlo, že rizikové skóre PES stouplo o dva body na 59. Později ale index znovu snížilo na 57 s tím, že započítalo další testy, bez nich byl vyšší podíl pozitivních. Hodnoty se kvůli tomu ode dneška už neaktualizují po půlnoci jako předchozí dny, ale až ráno.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.