Smrtící bestie, nebo záchrana z nebes. V ČR varianta omikron převládne do měsíce, míní biolog Jaroslav Flegr. Nabídl dva scénáře

Evoluční biolog Jaroslav Flegr
Evoluční biolog Jaroslav Flegr
Foto: Profimedia
Rudolf Šindelář | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 29. 11. 2021

Obavy budí nová riziková koronavirová varianta omikron, v Česku se objevila jako v jedné z prvních zemí v Evropě. U ženy, která se vrátila z africké Namibie, tuto variantu na 90 procent potvrdila sekvenační analýza liberecké nemocnici. Žena se z Afriky do ČR vrátila ve skupině s dalšími osmi lidmi. Ohledně nové varianty koronaviru se vyjádřil pro ŽivotvČesku.cz profesor a evoluční biolog Jaroslav Flegr (63). Odmítl spekulovat nad tím, co omikron může napáchat, jako znepokojivé ale vnímá, že nad dominující deltou má převahu. "Je pravděpodobné, že se velmi rychle a brzy rozšíří na našem území," v úvodu odhadl vysokoškolský profesor.

Nizozemsko, Dánsko a Austrálie dnes oznámily první případy výskytu varianty koronaviru omikron na svém území. Německo ohlásilo svoji dosavadní nejvyšší sedmidenní incidenci a do statistiky připsalo 44.401 nových případů nákazy. Filipíny kvůli výskytu varianty omikron dočasně pozastavily leteckou dopravu ze sedmi evropských zemí, včetně České republiky. Nová varianta viru přiměla řadu zemí k omezení cestování, nikdo přesně nedokáže přesně určit, jaký scénář nová nákaza může přinést. O pozornost se mezi vědci přihlásila třeba tím, že u ní na S proteinu dochází k řadě mutací. Tím je schopna se lépe dostat do buňky.

"Nic definitivního se zatím nedá říct. Co víme jistě, že nová varianta je infekčnější a dokáže vytlačit současnou dominantní mutaci delta. To znamená, že se téměř jistě v České republice do měsíce rozšíří. Co to ale bude znamenat, ještě nelze říct. Pokud bude obcházet vakcíny, tak to bude ten největší malér, co nás zatím potkal. Musíme tedy doufat, že její schopnost obcházet vakcíny nebude příliš vysoká, jinak bychom se také mohli vrátit o rok zpátky. Na druhou stranu, kdybychom chtěli být hodně hodně velkými optimisty, tak bychom mohli doufat, že bude mít výrazně nižší patogenitu než předchozí varianty, tedy že bude nakaženým o hodně méně ubližovat. Moc pravděpodobné to není, ale stát se to určitě může. V takovém případě by rychle »proočkovala« celou populaci a v podstatě by tak ukončila epidemii," řekl pro ŽivotvČesku.cz evoluční biolog Jaroslav Flegr a podal s nadsázkou přirovnání, které má situaci odlehčit a lidi by neměli ztrácet naději, že trápení s koronavirem jednoho dne skutečně skončí.

"V druhořadém americkém filmu by se něco podobného nejspíš stalo. Jen by takovou mutantu možná potajmu vyrobil v laboratoři nějaký doktor House. A v Ruském filmu by to byl tým špičkových vědců v Novosibiřském virologickém institutu za vydatné osobní podpory samotného Vladimíra Vladimíroviče. Jestli budeme mít takové štěstí i v reálu zatím nevíme. Ale doufat přeci můžeme," dodal pro ŽivotvČesku.cz profesor z Přírodovědecké fakulty UK.

Nové variantě koronaviru s označením B1.1.529 dala Světová zdravotnická organizace (WHO) jméno omikron. Experti variantu poprvé zaznamenali v Jižní Africe 9. listopadu. První poznatky skutečně naznačují, že by mohla být nakažlivější než stávající varianty. WHO ji zařadilo na seznam znepokojivých variant.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.