Snímek, na kterém je k nepoznání: Jak se Tereza H. změnila za 5 let. Slova její babičky o shledání, šoku, slzách radosti a rajské polévce

Češka Tereza H.
Češka Tereza H.
Foto: Profimedia
Rudolf Šindelář | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 27. 4. 2022

Případ mladé české modelky Terezy H. (25), která se během své pracovní cesty do Pákistánu zapletla do pašování drog a skončila na čtyři roky ve vězení, je u konce. Mladá žena má být v současnosti v České republice. "Jedná se vlastně o proces adaptace na nové prostředí," vysvětlila pro ŽivotvČesku.cz terapeutka Theodora Toulcová. Redakci poskytla exkluzivní rozhovor její pětašedesátiletá babička z matčiny strany Věra S., která se zprávu o osvobozujícím verdiktu dozvěděla při cestě na poštu.

"Byl to samozřejmě obrovský šok a slzy radosti," přiblížila na konci roku seniorka žijící v Uherském Hradišti svou reakci na zprávu, že brzy bude moct znovu obejmout svou vnučku. Stalo se tak poté, co v pondělí 1. listopadu 2021 si Tereza H. vyslechla verdikt odvolacího soudu, který ji zprostil obžaloby.

Češka se do nepříjemné situace dostala v roce 2018, kdy do Pákistánu pracovně přicestovala jako modelka. Místo práce však byla zadržena na letišti v Láhauru s devíti kilogramy heroinu v kufru. O rok později byla nepravomocně odsouzena na osm let a osm měsíců vězení. V listopadu loňského roku soud přijal argumenty jejího advokáta a byla zproštěna obvinění.

V pondělí 10. dubna soud sice vydal písemný příkaz, který měl mladé ženě umožnit odcestovat do České republiky, to se ale nelíbilo celní správě, která rozhodnutí u Nejvyššího soudu napadla. Letenku zakoupenou na 23. dubna nakonec uplatnila, když minulou středu tentýž soud rozhodl, že může Tereza H. Pákistán opustit.

Pětadvacetiletá Češka se za roky mimo domov značně změnila a snímek, který před lety zveřejnila na svém Facebooku, toho je důkazem. Během svého pobytu ve vězení si prostřednictvím právníka postěžovala na celou řadu věcí. Tamní strava jí příliš nevyhovovala a v důsledku toho přibrala, později se z obav z covidu schovávala ve své cele a těžkou mysl jí dělalo i čekání na odvolání. To mařily stávky soudců, ale také pandemie. Stresovým faktorem pro ni byla i minimální možnost komunikace s rodinou. Z fotografií před zadržením a po něm je zřejmé, že pobyt v Pákistánu se na jejím vzhledu nepříznivě podepsal.

Babička Terezy Hlůškové v exkluzivním rozhovoru z konce loňského roku pro ŽivotvČesku.cz prozradila, jaká budou její první slova, až se shledá se svou vnučkou. Promluvila také o jejím dětství či korespondenci, kterou jí zasílala do pákistánského vězení. Zároveň Věra S. redakci požádala, aby v rozhovoru byly vynechány otázky v souvislosti s propuštěním a převozem člena její rodiny do ČR. Redakce se také z důvodu zachování určité míry soukromí rozhodla, že nezveřejní celé jméno babičky vězněné Češky a snímek její osoby, který se svolením poskytla, opatří černou páskou.

Bezmála čtyři roky (rozhovor je z listopadu 2021, pozn. red.) ve vězení v cizí zemi. Tak dlouho, paní Věro, vaše vnučka strávila v pákistánském vězení, než odvolací soud rozhodl o zproštění obvinění. Poměrně brzy by se Tereza měla dostat zpět domů. Vybavíte si vaši první emoci, když jste se tuhle zprávu dozvěděla?

Já zrovna nesla balík na poštu, který jsem chtěla Terezce poslat. Volala mi do toho její kamarádka z Pákistánu. Já tedy anglicky neumím, ale že je Tereza »free« (volný, svobodný, pozn. red.) jsem rozuměla. Byl to samozřejmě obrovský šok a slzy radosti.

V rámci naší dohody jsem limitován dotazy, ale jsem přesvědčený, že řadu lidí, kteří osud vaší vnučky sledují, by zajímalo, jaká budou vaše první slova, až se s Terezou shledáte?

Budou to slova lásky i pokárání. Nemůže od nás napoprvé čekat jen hezké věci. Určitě ji nepochválím, ale to už jsme si za ty čtyři roky vyříkaly v dopisech.

Snažím si teď představit, jaké emoce jste musela za celou dobu prožít. Když budu nahlas přemýšlet, na samém začátku to nejspíš byly velké obavy o Terezu. Dokážu si představit, že časem jste měla trošku na ni vztek a možná chvílemi i pocity bezmoci, jak to skončí. Ale nakonec převládla naděje a teď silná radost. Tu jste ale musela, domnívám se, zažívat pokaždé, když jste od Terezy dostala nějakou zprávu, dopis, který vás ujistil, že je s ní vše v pořádku. Spočítala byste, kolik dopisů jste si za necelé čtyři roky odloučení vyměnily?

Přiznám se, že ani nevím, kolikrát jsme si psaly. Ona v dopisech pořád vzpomínala na dětství. Jednou mi i volala. Měla povolené zavolat, když probíhaly soudy. Volala, ale nezmohly jsme se na kloudnou větu, pořád nám jen tekly slzy...

Aby se rozhovor netočil jen kolem emocí, odbočme. Předpokládám, že budete jako většina žen ve vašem věku dobrá kuchařka a Tereza si řadu vašich pokrmů oblíbila. Až bude možnost, jaké první jídlo jí připravíte?

(Usmívá se) Těším se, že jí udělám rajskou polévku, kterou miluje.

Dva měsíce války uplynuly. Rusko ve válečných ziscích selhává a Ukrajina je úspěšná - to v pondělí prohlásil americký ministr zahraničí Blinken po návštěvě Kyjeva. Celý svět přesto řeší, co invaze na Ukrajinu znamená pro jeho bezpečnost. Nikdo neví, kam může Rusko zajít. O to více, když se Rusku nepodaří uspět v ideologickém spojení s 9. květnem 1945, který je odjakživa považovaný za nejdůležitější státní svátek v roce. Pro ŽivotvČesku.cz k aktuálnímu dění na východě Evropy promluvil vojenský analytik Lukáš Visingr.

To jí nejspíš uděláte radost. Hádám, že se musí těšit už teď na poctivou polévku od babičky, protože pákistánská kuchyně je dost odlišná od té naší. A zvykat si asi nebylo jednoduché. Když jsme ale teď narazili na vaření, napadá mě, jak na tom byla vlastně Tereza s koníčky a se školou? Měla v dospívání nějaké ambice, kterých chtěla dosáhnout?

Učila se výborně. Byla na gymplu, ale utekla před maturitou. A snila o tom, že bude létat do světa. Vzor asi neměla, nebo o tom nevím. Chtěla být slavnou modelkou, ale vzala to ze špatného konce.

Asi by vám teď dala za pravdu. Co si vybavuji, tak to dříve v médiích podobně popisovaly i její kamarádky z Uherského Hradiště, že snila o světě profesionálního modelingu. Tušíte, v kolika letech začala po takové kariéře toužit?

Já si pamatuji, že když byla hodně malá, tak seděla na židli a vedle sebe měla malý kufřík. Ptali jsme se jí, co dělá, a ona vážně říká: Sedím na letišti a čekám na letadlo. Takto vydržela sedět i půl hodiny. Už tenkrát o tom snila. Pak si hrála na poštu, chodila s kočárkem okolo stolu a říkala, že hledá poštu, pořád nám říkala, že musí najít poštu. Už od mala byla hodně do světa. A také se pořád smála, spolu jsme se hodně nasmály. Ona je moc hodná holka, já se hlavně těším, že se zase budeme smát.

Válka na Ukrajině trvá už přes dva měsíce. Rusko už nemluví jen o Donbasu, ale dává najevo, že chce celý jih Ukrajiny až k hranicím Moldavska, kde je proruské separatistické Podněstří. Ruský prezident Vladimir Putin (69) se domnívá, že Rusko ve válce na Ukrajině vítězí a že čas je na jeho straně. Podle bezpečnostního analytika Josefa Krause z katedry politologie Masarykovy univerzity ale celý konflikt může skončit i svržením nejmocnějšího může Kremlu, uvedl to na dotaz redakce ŽivotvČesku.cz.

V pondělí před domem Veroniky Žilkové (60) v pražském Suchdole zaparkovalo vozidlo rychlé ...

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.