Snobská sebranka se ve Varech předvedla, zhodnotil umělce Miloš Zeman. Ministr se za ignoraci respirátorů omluvil

Manželé Bartoškovi a ministr Lubomír Zaorálek.
Manželé Bartoškovi a ministr Lubomír Zaorálek.
Foto: Marek Patek / CNC / Profimedia
Josef Šťastna | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 22. 8. 2021

V pátek byl slavnostně zahájen 55. ročník Mezinárodního filmového festivalu (MFF) v Karlových Varech. O zahajovacím večeru se bude dlouho mluvit. Řada umělců a hostů se totiž rozhodla ignorovat nařízení ministerstva zdravotnictví. Bez respirátoru byl na chvíli přistižen také ministr kultury Lubomír Zaorálek (64). "Je to chyba, ale jsou tu přísná pravidla a kontroly. Nicméně se omlouvám," uvedl ministr pro ŽivotvČesku.cz. Chování umělecké smetánky v Karlových Varech ostře odsoudil prezident České republiky Miloš Zeman (76), podle kterého ve Varech exhibovala snobská sebranka.

Páteční večer v Karlových Varech se vydařil, sobotní karlovarské »vystřízlivění« ze zahajovací akce ale přineslo pořádný »mediální bolehlav«. Podle řady fotek je vidět, že hosté ignorovali nařízení ministerstva zdravotnictví o používání respirátorů ve vnitřních prostorech. Zejména v sále hotelu Thermal se řada slavných neobtěžovala respirátor vyndat z kapes a kabelek. Výjimkou byl ministr zdravotnictví Adam Vojtěch a jeho manželka Olga, ti opatření dodržovali a respirátor odložili, jen když se potřebovali napít. Za své chování se již omluvil Vojtěchův kolega z vlády Lubomír Zaorálek.

"Je to chyba, ale jsou tu přísná pravidla a kontroly. Nicméně se omlouvám a budu si na to dávat pozor," uvedl Lubomír Zaorálek pro ŽivotvČesku.cz.

Celý případ už začala vyšetřovat hygiena. "Krajská hygienická stanice Karlovarského kraje je v kontaktu s organizátory Mezinárodního filmového festivalu a prošetřuje okolnosti porušení aktuálně platného mimořádného opatření jak ze strany pořadatelů, tak jednotlivých účastníků a hostů festivalu. Za tím účelem postupuje KHS Karlovarského kraje v souladu s platnými právními předpisy," řekla pro ŽivotvČesku.cz mluvčí krajské hygieny Michaela Zajíčková.

V neděli odpoledne se k chování »karlovarské smetánky« vyjádřil také prezident Miloš Zeman. "Já jsem v Blesku viděl fotografie, roušku měl jen Adam Vojtěch a jeho žena. Nikdo by se neměl vyvyšovat nad druhé," uvedl prezident pro Blesk.cz a dodal, že se tito lidé předvádí jako nadlidi. "Jednou jsem řekl neuctivou poznámku o snobské sebrance, to bylo při jiných příležitostech, mám dojem, že to byl Český lev, a dnes tahle snobská sebranka na karlovarském filmovém festivalu předvádí, že jsou něco jako nadlidi. Oni mohou nakazit sebe a jiné. Tam může být při tomto počtu silné ohnisko nákazy," vyjádřil se prezident České republiky.

Že karlovarský festival může znamenat začátek nové vlny, je rizikem zejména v souvislosti s tzv. delta mutací, myslí si také epidemiolog Rastislav Maďar.

"Lidé s mediálně známým obličejem, někdy označovaní jako celebrity, měli šanci ukázat běžným lidem, že s nimi sounáleží, že když je nepříznivá situace, umí s nimi snášet i nepohodlí v podobě respirátoru, tak jako musí ve vnitřních prostorách všichni ostatní. Měli možnost dokázat, že když už byly povoleny vnitřní kulturní akce s plnou kapacitou, budou pečlivě dbát na dodržování preventivních opatření a lze se v tom na ně spolehnout. Oni však místo toho hrubě selhali. V přítomnosti ministra zdravotnictví a ministra kultury, zástupců státu, který na tuto akci štědře přispěl, ochranu dýchacích cest bohorovně ignorovali, a to i když oba ministři respirátor příkladně měli. Jsem z toho jejich přístupu velmi zklamaný," uvedl epidemiolog pro ŽivotvČesku.cz.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.