Snobská sebranka se ve Varech předvedla, zhodnotil umělce Miloš Zeman. Ministr se za ignoraci respirátorů omluvil

Manželé Bartoškovi a ministr Lubomír Zaorálek.
Manželé Bartoškovi a ministr Lubomír Zaorálek.
Foto: Marek Patek / CNC / Profimedia
Josef Šťastna | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 22. 8. 2021

V pátek byl slavnostně zahájen 55. ročník Mezinárodního filmového festivalu (MFF) v Karlových Varech. O zahajovacím večeru se bude dlouho mluvit. Řada umělců a hostů se totiž rozhodla ignorovat nařízení ministerstva zdravotnictví. Bez respirátoru byl na chvíli přistižen také ministr kultury Lubomír Zaorálek (64). "Je to chyba, ale jsou tu přísná pravidla a kontroly. Nicméně se omlouvám," uvedl ministr pro ŽivotvČesku.cz. Chování umělecké smetánky v Karlových Varech ostře odsoudil prezident České republiky Miloš Zeman (76), podle kterého ve Varech exhibovala snobská sebranka.

Páteční večer v Karlových Varech se vydařil, sobotní karlovarské »vystřízlivění« ze zahajovací akce ale přineslo pořádný »mediální bolehlav«. Podle řady fotek je vidět, že hosté ignorovali nařízení ministerstva zdravotnictví o používání respirátorů ve vnitřních prostorech. Zejména v sále hotelu Thermal se řada slavných neobtěžovala respirátor vyndat z kapes a kabelek. Výjimkou byl ministr zdravotnictví Adam Vojtěch a jeho manželka Olga, ti opatření dodržovali a respirátor odložili, jen když se potřebovali napít. Za své chování se již omluvil Vojtěchův kolega z vlády Lubomír Zaorálek.

"Je to chyba, ale jsou tu přísná pravidla a kontroly. Nicméně se omlouvám a budu si na to dávat pozor," uvedl Lubomír Zaorálek pro ŽivotvČesku.cz.

Zahájení 55. ročníku Mezinárodního filmového festivalu (MFF) v Karlových Varech pobouřilo prezidenta Miloše Zemana (76) i řadu lidí, kteří se snaží dodržovat vládní opatření. Během zahajovacího večera se v Karlových Varech hrubě porušovala povinnost nosit uvnitř budov respirátor. "Bohužel je pravda, že to zahájení šťastné nebylo. Je třeba ale říci, že v průběhu festivalu na jiných produkcích byla opatření dodržována zodpovědně a nebyl nikdo, kdo by respirátor neměl," komentoval situaci pro ŽivotvČesku.cz ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (34). Respirátor neměl ani infektolog Petr Smejkal (49), který jako šéf Mezioborové skupiny pro epidemické situace pomáhal opatření v Česku nastavovat.

Celý případ už začala vyšetřovat hygiena. "Krajská hygienická stanice Karlovarského kraje je v kontaktu s organizátory Mezinárodního filmového festivalu a prošetřuje okolnosti porušení aktuálně platného mimořádného opatření jak ze strany pořadatelů, tak jednotlivých účastníků a hostů festivalu. Za tím účelem postupuje KHS Karlovarského kraje v souladu s platnými právními předpisy," řekla pro ŽivotvČesku.cz mluvčí krajské hygieny Michaela Zajíčková.

Aktuálně platné opatření ministerstva zdravotnictví o nošení respirátorů ve vnitřních prostorách není náležitě odůvodněné, Nejvyšší správní soud (NSS) dnes proto opatření zrušil. Zásah vstoupí v platnost za tři dny od právní moci rozsudku, ministerstvo tak má čas reagovat a odůvodnění doplnit. Podle NSS úřad dosud systematicky ignoruje jeho rozhodnutí. Příště už by tak soud mohl rušit opatření hned, bez odkladu, který přiznal dnes. "Stát neudělal vůbec nic, aby si situaci nějakým způsobem pohlídal a aby nedošlo přesně k tomu, že soud něco zruší a ministerstvo rozhodne, že to nebude respektovat. Stát si v zásadě dělá, co chce, což nelze tolerovat bez ohledu na to, že je tu nějaká choroba," okomentoval situaci pro ŽivotvČesku.cz bezpečnostní expert Andor Šándor (64).

V neděli odpoledne se k chování »karlovarské smetánky« vyjádřil také prezident Miloš Zeman. "Já jsem v Blesku viděl fotografie, roušku měl jen Adam Vojtěch a jeho žena. Nikdo by se neměl vyvyšovat nad druhé," uvedl prezident pro Blesk.cz a dodal, že se tito lidé předvádí jako nadlidi. "Jednou jsem řekl neuctivou poznámku o snobské sebrance, to bylo při jiných příležitostech, mám dojem, že to byl Český lev, a dnes tahle snobská sebranka na karlovarském filmovém festivalu předvádí, že jsou něco jako nadlidi. Oni mohou nakazit sebe a jiné. Tam může být při tomto počtu silné ohnisko nákazy," vyjádřil se prezident České republiky.

Že karlovarský festival může znamenat začátek nové vlny, je rizikem zejména v souvislosti s tzv. delta mutací, myslí si také epidemiolog Rastislav Maďar.

"Lidé s mediálně známým obličejem, někdy označovaní jako celebrity, měli šanci ukázat běžným lidem, že s nimi sounáleží, že když je nepříznivá situace, umí s nimi snášet i nepohodlí v podobě respirátoru, tak jako musí ve vnitřních prostorách všichni ostatní. Měli možnost dokázat, že když už byly povoleny vnitřní kulturní akce s plnou kapacitou, budou pečlivě dbát na dodržování preventivních opatření a lze se v tom na ně spolehnout. Oni však místo toho hrubě selhali. V přítomnosti ministra zdravotnictví a ministra kultury, zástupců státu, který na tuto akci štědře přispěl, ochranu dýchacích cest bohorovně ignorovali, a to i když oba ministři respirátor příkladně měli. Jsem z toho jejich přístupu velmi zklamaný," uvedl epidemiolog pro ŽivotvČesku.cz.

Současný vývoj epidemie nového typu koronaviru je významně příznivější, než tomu bylo ve s...

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.

Zavřít reklamu