Reklama:

Rozhovor se specialistou na vojenské konflikty: Vysoce pravděpodobná varianta je, že Prigožin a jeho muži chtěli svrhnout Vladimira Putina

Vladimir Putin
Vladimir Putin
Foto: Profimedia
Rudolf Šindelář | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 25. 6. 2023

Rozhovor: Šéf Wagnerovy vojenské společnosti Jevgenij Prigožin ani jeho muži, kteří se zúčastnili ozbrojené vzpoury a pochodu na Moskvu, nebudou stíháni. Podle sdělení Kremlu to vyplývá z dohody, kterou zprostředkoval běloruský vůdce Alexandr Lukašenko. Prigožin se podle dohody přesune do Běloruska. Kde je teď, Kreml neví. Konvoj wagnerovců už ale podle ruských úřadů opustil Rostov na Donu, který obsadil v noci z pátku na sobotu. Ohledně situace, která se dá označit jako vzpoura, pro ŽivotvČesku.cz v rozhovoru promluvil vedoucí oboru Bezpečnostní a strategická studia Josef Kraus z katedry politologie Masarykovy univerzity.

Reklama:

Pane Krausi, ruský prezident vzpouru označil za dýku vraženou do zad. Jak se vy na celou událost, která vzbudila velkou pozornost, díváte?

Na úvod by mělo zaznít to, že informace, které máme k dispozici a na jejichž základě jsme schopni něco vyvozovat, jsou velmi nepřesné. Je jich ohromné množství a panuje kolem toho poměrně významná míra chaosu. Jsme tedy odkázáni si vybrat v mediálním prostoru z nějakých možných variant. A v tuto chvíli se zdá, že nejpravděpodobnější, která by vypovídala o tom, co se v současnosti děje, je demonstrace nespokojenosti určité části ruských vojenských sil pod režisérskou taktovkou šéfa Wagnerovy vojenské společnosti Jevgenije Prigožina. Takže tu máme jednu faktickou část ruských ozbrojených sil, která vyjadřovala svou nespokojenost tím způsobem, že stahovala své síly z fronty a obsazovala některá města a získávala nad nimi kontrolu přímo na území Ruské federace s tím, že hlásaly, že chtějí změnu.

Reklama:

Co mělo být výsledkem toho všeho?

To je správná otázka a je v tuto chvíli těžko odhadnutelné, zda výsledkem měla být změna celého režimu, nebo likvidace Vladimira Putina. Je také otázkou, co se dále bude vlastně dít. Každá ale taková změna režimu nabízí příležitost pro nějaké jednání, případně ukončení i toho samotného konfliktu, protože všechny chyby se jednoduše hodí na toho bývalého vládce, tím by v tomto případě byl Vladimir Putin. A při tom palácovém převratu tu najednou mohou být noví lidé, kteří budou tvrdit, že válku nikdy nechtěli, a vyšlou vzkaz Západu ve smyslu, aby šli jednat. To je varianta, kterou Západ chce v tuto chvíli hodně vidět - ale nemusí to být pravda, ale také nemusí to být ani lež. V tuto chvíli lze těžko odhadovat.

Překvapilo vás na celé události něco?

Velice zvláštní bylo, že Wagnerova skupina podle dostupných informací přebírala kontrolu velmi snadno a ruským teritoriem procházela jako nůž máslem. Pokud bychom brali v potaz hypotetický scénář, že by mělo jít o státní převrat, tak minimálně v tomto vidíme, že Wagnerova skupina velice pravděpodobně nejednala osamocená.

Jak to myslíte?

No, až na nějaké sporadické přestřelky vlastně nedocházelo k odporu nějaký ruských bezpečnostních sil nebo ozbrojených sborů. Tedy reálně se wagnerovci nestřetávali s ruskou armádou, z čehož se dá vyvozovat, že to mohla být připravená akce, že vše bylo dopředu domluveno a že velká část ozbrojených sil je skutečně nespokojena a chce státní převrat, tedy se zbavit Vladimira Putina. Ale samozřejmě celá řada dalších variant je v tuto chvíli na stole.

Když byste v kostce nějaké uvedl...

Může to být třeba past, která je uměle vytvořená na vysoký management ruských ozbrojených sil, testování jejich loajality, mohou s tím probíhat nějaké vnitřní čistky. Může to být i nějaká divná politická hra Prigožina, zkrátka v tuto chvíli vůbec nevíme a nelze na základě současných informací cokoliv vyvozovat.

Pokud bychom se na to podívali tak, že jde o záměr s cílem zpomalit, nabourat nějakým způsobem ukrajinskou protiofenzívu...

Pokud by to byl záměr zmást ukrajinskou protiofenzívu a podobně, tak samozřejmě hlavní záměr by bylo vytvoření nějaké »pasti«. To by znamenalo, že podávat informace, jak se část ruských ozbrojených sil přesouvá, opouští určitá teritoria, dává je k dispozici a vysloveně Ukrajincům nabízí vstup do nich bez větších problémů, tak přesně tohle může být záměr. Je pravděpodobné, že i tuhle variantu Ukrajinci řeší. Ale jde o variantu méně pravděpodobnou oproti variantě nějakého státního převratu.

Reklama:

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.

Reklama:
Reklama: