Stačilo mu na to jen 39 slov. Kalousek odhadl, jak se Čechům bude letos ekonomicky dařit

Miroslav Kalousek
Miroslav Kalousek
Foto: Profimedia
Rudolf Šindelář | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 5. 2. 2024

Komentář: Vývoj inflace je po »ráně« z roku 2022 a cenovém skoku v loňském lednu již stabilizovaný –⁠⁠⁠⁠⁠ obecně si to myslí drtivá většina ekonomů. Negativní signály naopak přicházejí z průmyslu. Slabý hospodářský růst očekává letos prognóza ministerstva financí. Podle ní by měl v aktuálním roce HDP vzrůst o 1,2 procenta. Ministerstvo očekává průměrnou celoroční inflaci 3,1 procenta. Jde však o data, která řadě lidí nemusí mnohé napovědět. Redakce ŽivotvČesku.cz tak položila jednoduchý dotaz bývalému šéfovi státní kasy a zkušenému politickému bardovi Miroslavu Kalouskovi, který zněl: Jak se Čechům bude letos ekonomicky dařit? Na odpověď mu stačilo »jen« 39 slov.

"Chci být lehce optimistický," uvedl hned v úvodu pro ŽivotvČesku.cz někdejší zkušený politik. "To znamená velmi mírný růst, a to včetně velmi mírného růstu reálných mezd. Nižší inflace, byť zdražování bude pokračovat, ale ne už takovým tempem. Nicméně to bude mírně lepší, ale na žádné jásání to nebude," uvedl pro ŽivotvČesku.cz Miroslav Kalousek, který se vždy řadil k politikům, kteří se nebojí říkat otevřeně věci, které se nemusí líbit.

Kalousek se tak »plus minus« shoduje s prognózou ministerstva financí. Podle ní česká ekonomika letos vzroste o 1,2 procenta po loňském poklesu o 0,6 procenta. Průměrná celoroční inflace bude 3,1 procenta po loňských 10,7 procenta. Nezaměstnanost zůstane nízká a reálné mzdy se po dvou letech vrátí k růstu.

Deficit veřejných financí se podle prognózy sníží na 2,2 procenta hrubého domácího produktu (HDP), Česko tak splní jedno z kritérií pro zavedení eura, podle ministra financí Zbyňka Stanjury (ODS) by ale vláda do konce funkčního období neměla stanovovat termín vstupu do eurozóny.

Ministerstvo zhoršilo odhad vývoje ekonomiky proti listopadové prognóze, v níž předpokládalo letošní růst HDP o 1,9 procenta. Česko se tak přes hospodářské oživení, které potáhne především postupně se zvyšující spotřeba domácností, letos stále nedostane na hospodářskou úroveň před pandemií covidu-19.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.