Stojí za zabitím agenta Litviněnka, teď má dočasně nahradit Vladimira Putina v nejvyšší funkci. Expert promluvil o bezcitnosti psychopatů

Nikolaj Patrušev a Vladimir Putin.
Nikolaj Patrušev a Vladimir Putin.
Foto: Profimedia
Michal Brož | Hlavní editor
[email protected]
Publikováno: 3. 5. 2022

Další kontroverzní informace se objevily na účtu sociální sítě Telegram pojmenovaném General SVR. Ruský prezident Vladimir Putin má podle nich na několik dní předat moc, protože podstoupí operaci kvůli rakovině. Podle autora to ale není dobrá zpráva, protože jeho dočasný nástupce Nikolaj Patrušev (70) je prakticky všehoschopný. Rysy psychopatických vůdců pro ŽivotvČesku.cz popsal psycholog Jeroným Klimeš.


Svými příspěvky na síti Telegram vzbuzuje pozornost ruských orgánů, protože často informuje o zákulisí Kremlu. V posledních válečných týdnech psal o krizi ve vztazích Vladimira Putina s ruskými elitami, informoval i o roztržce mezi prezidentem a jeho nejstarší dcerou, které údajně zakázal vycestovat z Ruska.

Identita toho, kdo za účtem General SVR stojí, není známa. Aktuálně má přes 200 tisíc sledujících a některé jeho závěry vypadají věrohodně, ověřit je ale většinou není možné. Podle ruských bezpečnostních služeb kanál podněcuje nenávist vůči ruským úřadům a může být řízen ukrajinskými nebo západními speciálními službami.

Když byl v polovině února zadržen kvůli neupřesněnému vyšetřování údajného podněcování k nenávisti a nesvornosti ruský politolog, historik a bývalý vedoucí oddělení public relations Moskevského státního institutu mezinárodních vztahů Valerij Solovej (60), západní média to dávala do souvislosti právě s účtem General SVR. Solovej je dlouhodobě kritický vůči ruské vládě a prezidentu Vladimiru Putinovi a bývá kvůli tomu v Rusku označován jako konspirátor.

Aktuálně přinesl účet informace o tom, že Vladimir Putin kvůli operaci související s rakovinou předá dočasně svou moc Nikolaji Patruševovi (70), kolegovi a příteli z tajných služeb KGB a FSB. Na videu sdíleném i na YouTube to tvrdí pozměněný hlas představující se jako jeden z autorů kanálu Generál SVR.

"Po dobu, než bude Vladimir Putin po operaci opět plně při smyslech, odhadem 2 až 3 dny, bude zemi ovládat Nikolaj Patrušev. Prezident pravděpodobně nebude souhlasit s předáním moci na delší dobu. Co když se ale u něj během operace objeví vážné komplikace? Víme, že má onkologické potíže, Parkinsonovu chorobu a schizoafektivní poruchu. Nechci nic předpovídat, Vladimir Putin je stále prezidentem a nějakou dobu ještě bude, pokud by ale nebyl, neměli byste si dělat moc nadějí," tvrdí hlas.

Nikolaj Patrušev je generální tajemník Bezpečnostní rady Ruské federace, dlouholetý pracovník sovětské tajné služby KGB a v letech 1999 až 2008 byl ředitelem nástupnické ruské tajné služby FSB. V lednu 2016 britský soudce Robert Owen dospěl k závěru, že Patrušev ve své funkci pravděpodobně posvětil operaci FSB s cílem zabít agenta Alexandra Litviněnka. Ten utekl před soudním stíháním a získal politický azyl ve Velké Británii, poté pracoval pro britské tajné služby MI6 a MI5. Počátkem listopadu 2006 se v Londýně sešel s dalšími bývalými agenty KGB Dmitrijem Kovtunem a Andrejem Lugovojem. Nedlouho po setkání byl hospitalizován v nemocnici a 23. listopadu zemřel na otravu radioaktivním poloniem.

Podle psychologa Jeronýma Klimeše chování Vladimira Putina naznačuje, že by mohl být psychopat. "Na pozici, na které je on, je psychopat jeden vedle druhého, protože normální člověk s běžným myšlením se není schopen na ní udržet. To jsou diagnózy začínající na F60, s největší pravděpodobností to bude F60.0 - tzv. paranoidní porucha osobnosti. Do úvahy přichází i antisociální. Tito lidé mají divně nastavené věci mezi rozumem a city. Charakterizují je vlastnosti jako bezcitnost, egocentričnost, pocity grandiozity, impulzivita, dochází u nich k absenci empatie, chybí jim třeba soucit. Psychopatií je mnoho druhů a řada z nich dokáže mistrně využívat lidi kolem sebe, zachází s nimi ale jako s pytlíkem od pečiva. Když ho nemáme, tak se vztekáme, ale když ho nepotřebujeme, tak ho bez problémů hodíme do koše," přiblížil pro ŽivotvČesku.cz odborník se specializací mimo jiné na policejní psychologii.

Podle informací z účtu General SVR by nástup Nikolaje Patruševa do nejvyšší funkce na delší dobu nebyl dobrou zprávou. "Byla by to ta nejhorší varianta. Patrušev je naprostý padouch a není o nic lepší než Vladimir Putin. Navíc je to mazanější člověk a řekl bych i zákeřnější. Pokud se dostane k moci, problémy Rusů se jen znásobí," dodal informátor na videu.


Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.