Strach mezi lidmi narůstá, úřad Dany Drábové vydal pokyny pro případ jaderného útoku. Seznam krytů zveřejní hasiči

Atomový kryt - Ilustrační foto
Atomový kryt – Ilustrační foto
Foto: Profimedia
Michal Brož | Hlavní editor
[email protected]
Publikováno: 28. 2. 2022

Státní úřad pro jadernou bezpečnost (SÚJB) dnes vydal pokyny pro případ nutné ochrany po výbuchu jaderné zbraně. Na svých stránkách nicméně uvádí, že pravděpodobnost takového útoku je mizivá a pokyny zveřejňuje na četné dotazy lidí. Těch bylo ale tolik, že stránky SÚJB, Hasičského záchranného sboru ČR (HZS ČR) i hlavního města Prahy dočasně přestaly fungovat. Situaci popsala pro ŽivotvČesku.cz předsedkyně SÚJB Dana Drábová (60).

S rostoucími hrozbami ze strany Ruska a Vladimira Putina vůči západnímu světu, kdy došlo v neděli k aktivaci zvláštního režimu u sil jaderného odstrašování jako reakci na prohlášení NATO, přímo úměrně roste i strach obyvatel Evropy, Čechy nevyjímaje. Naplno se to ukázalo v pondělí během dne, kdy zájem lidí o adresy protiatomových krytů přehltil hned tři webové stránky.

"Vzhledem k enormnímu náporu na stránky SÚJB, HZS ČR a hl. m. Prahy, který způsobil jejich dočasnou nefunkčnost, jsme pro tuto chvíli odstranili odkazy na seznamy krytů. Po konzultaci se zástupci Generálního ředitelství HZS ČR bude na jejich webu v nejbližší době zveřejněno upřesnění k uvedeným pokynům," objevilo se na webu SÚJB (Státní úřad pro jadernou bezpečnost, pozn. red.).

Zveřejnění zmiňovaných pokynů pro případ nutné ochrany po jaderném útoku okomentovala pro ŽivotvČesku.cz respektovaná a odbornou veřejností uznávaná jaderná fyzička Dana Drábová. "My jsme velmi váhali, jestli něco takového máme vůbec vypustit do světa, ale lidé se ptali a byli jsme docela dost zavaleni dotazy, tak jsme zkusili odpovědět. Zítra (úterý poz. red.) to vyspraví ministerstvo vnitra, protože my jsme opravdu jen poučení laici. Udělali jsme to, co bylo v našich nejlepších silách, ale nehrajeme si v otázce ochrany před zbraněmi hromadného ničení na odborníky," řekla pro ŽivotvČesku.cz předsedkyně SÚJB.

Samotné pokyny úřad uvedl následovně: "I když pevně věříme, že pravděpodobnost je mizivá, na četné dotazy v souvislosti s hrozbami Ruska, které nevylučuje použití jaderných zbraní, doporučuje SÚJB veřejnosti pro případ přípravy ochrany před jaderným útokem postupovat následujícím způsobem."

Postup pro případ přípravy ochrany před jaderným útokem:

  • Připravte si evakuační zavazadlo s nezbytnými osobními potřebami, náhradním oblečením a doklady, případně i nouzový balíček (trvanlivé potraviny, dostatek nápojů, zdravotnické a hygienické potřeby na několik dnů, zejména léky, které užíváte, funkční rádio a svítilnu s náhradní sadou baterií atd.).
  • Domluvte si s rodinnými příslušníky systém náhradní komunikace pro případ výpadku mobilních služeb.
  • V případě útoku se okamžitě odeberte do sklepů, krytů nebo jiných podzemních prostor se silnými betonovými zdmi, zavřete dveře a okna a zastavte veškerou ventilaci.
  • Po útoku vyčkejte alespoň několik hodin, než vyjdete ven, kvůli možnému radioaktivnímu spadu.
  • Při opuštění úkrytu si zakryjte dýchací cesty šátkem nebo respirátorem, abyste zabránili vdechnutí radioaktivních látek.
  • Po příchodu do bezpečí se co nejdříve osprchujte a vyměňte si oblečení, abyste zabránili dalšímu rozšiřování kontaminace.
  • Řiďte se pokyny složek integrovaného záchranného systému.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.