Strašák v podobě nárůstu cen: Češi by se do konce roku ještě měli bát, tohle všechno ještě zdraží. Promluvil ekonom

Nakupování - Ilustrační snímek
Nakupování – Ilustrační snímek
Foto: Profimedia
Alžběta Staňková | Redaktorka
[email protected]
Publikováno: 8. 6. 2022

Plošné zdražování jako dopad inflace komplikuje život velkému množství Čechů. Nejvíce se projevuje například na cenách potravin. Již nyní není nijak výjimečné narazit v obchodě na láhev oleje, kde cena atakuje hranici stokoruny, a chleba již dávno nepatří k levnému sortimentu. Bohužel však ceny nadále porostou, tedy alespoň podle ekonoma Lukáše Kovandy, který pro ŽivotvČesku.cz uvedl, kde všude mohou ještě lidé očekávat, že si budou muset připlatit. "Zdražování se bude týkat nejen potravin," varoval.

"První oblastí, ve které ještě můžeme očekávat zdražování, jsou zmíněné potraviny. Týkat se to bude například pečiva. Rohlíky, chleba, zkrátka všechno. Vyšší ceny v rostlinné výrobě ovlivňují i výrobu masnou, a to zejména z důvodu vyšší ceny krmiv pro dobytek. Zdražování se tak dá čekat kupříkladu v případě vepřového masa," řekl pro ŽivotvČesku.cz Lukáš Kovanda.

Průměrná cena konzumního chleba je dnes kolem 33,70 korun podle webu kurzy.cz, a to skutečně pouze v případě, kdy se kupující spokojí s tím nejobyčejnějším. Máslo, pokud není v akci, prakticky neklesne pod 50 korun a v některých supermarketech jej lze pořídit dokonce za 70 korun. Ovšem nejde jen o potraviny a o finální sumy, inflace s nimi ještě má podle predikcí ekonomů v dalších týdnech zahýbat.

"Podraží také bydlení, a to nejen nájmy, ale také náklady jako takové, to znamená plyn, voda, a zejména elektřina. Do konce roku pravděpodobně většina zákazníků zaznamená nárůst cen energií o desítky procent. Nelze plošně určit, kolik přesně to bude, to záleží na tom, jaký má kdo konkrétní tarif, ale třeba ČEZ, který je momentálně největším dodavatelem, bude ceníky měnit na podzim a skutečně se očekává, že nárůst bude velmi citelný," upozornil pro ŽivotvČesku.cz expert na ekonomiku.

Kupodivu existují také oblasti, ve kterých se již další zdražování neočekává. "Například elektronika by nyní již podražit překvapivě neměla," konstatoval pro ŽivotvČesku.cz Lukáš Kovanda.

Elektřina v dubnu podle dat Českého statistického úřadu meziročně zdražila o 30,1 procenta, cena plynu stoupla proti čtvrtému měsíci loňského roku o 44,2 procenta. Ukázalo se tak, že kvůli tomu momentálně je chudobou ohrožena zhruba každá šestá domácnost. Tento znepokojivý fakt vyplývá z výsledků výzkumu »Život k nezaplacení«, na němž se podílí PAQ Research a Český rozhlas.

Vláda proto momentálně projednává možnosti pomoci ohroženým českým domácnostem, zvláště nízkopříjmovým rodinám a vybraným provozům s rostoucími náklady na energie. Ministr průmyslu a obchodu Jozef Síkela (54) už dříve uvedl, že pomoc by podle jeho názoru měla být co nejadresnější, nikoliv plošná, aby ji nečerpaly i bohatší příjmové skupiny, které to tolik nevyžadují.

Opozice oproti tomu věří, že pomoc by měla být naopak plošná, aby se zabránilo ještě většímu pádu ekonomiky. "Teď je doba, kdy většina vlád, kromě té naší, lidem plošně pomáhá, aby se to ekonomice vrátilo. My jsme, stejně tak země kolem nás, to dělali za covidu, aby ten propad nebyl tak velký a zaměstnanci, živnostníci i firmy přežili," uvedla pro ŽivotvČesku.cz bývalá ministryně financí Alena Schillerová, co opozici k tomuto názoru mimo jiné vede. Rozhodnuto by mělo být do začátku topné sezony, tj. do konce srpna letošního roku.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.