Strašidelné a děsivé: Umělci z Austrálie ukázali, jak vypadá Vladimir Putin bez kůže. Důvodem je lidská rasa

Vladimir Putin
Vladimir Putin
Foto: Profimedia / ALEX WADELTON AND MARCUS BYRNE / CATERS
Rudolf Šindelář | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 6. 4. 2022

Australský umělec Alex Wadelton a retušér Marcus Byrne před časem vytvořili projekt, který má motivovat veřejnost, aby se dívala za hranice barvy pleti, etnického původu a pohlaví. "Jediný rozdíl mezi námi všemi je doslova kůže, ve které jsme. Ten jeden milimetr kůže, který pokrývá každého člověka," uvedl prvně jmenovaný pro britský bulvární deník Mirror ohledně společného díla.

Projekt, který vznikl v roce 2017, působí děsivě a netýká se jen ruského prezidenta. Jde o sérii portrétů ukazující světové vůdce ve zcela jiné podobě. Smyslem projektu »The One Millimeter« je motivovat veřejnost, aby v lidech viděla více než jen barvu pleti, etnický původ a pohlaví, a to sloganem »Všichni jsme členy stejné rasy – lidské rasy«.

Alex Wadelton a jeho kolega Marcus Byrne na každé fotografii stáhli ze světových lídrů mezinárodní politiky milimetr kůže, a tím vytvořili konečný produkt, jehož účelem je docílení pozornosti šokem.

"Jednou v noci jsem sledoval zprávy, díval jsem se na stav politiky ve Spojeném království, USA a tady v Austrálii, spolu s tím, co se děje v Sýrii, a na masové vysídlení desítek milionů lidí po celém světě," popsal Alex Wadelton pro deník Mirror, kde se zrodila myšlenka pro netradiční dílo.

Umělec pak dodal, že političtí vůdci světa nejsou jiní. Jejich rétorika svět může rozdělit, nebo spojit. "Svlečením z kůže vidíme, že všichni tvorové na planetě jsou stejné rasy. Lidské rasy. Okamžitě jsem tomu nápadu uvěřil, i když jsem hned nevěděl, jak to uskutečnit," uvedl závěrem ohledně principu, proč bylo dílo vytvořeno.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.