Studentka vážila téměř 200 kilo. Díky zázraku medicíny zhubla 125 kilogramů a změnila se k nepoznání

Erika Olson vážila přes 190 kilogramů
Erika Olson vážila přes 190 kilogramů
Foto: Profimedia.cz
Klára Zaňková | Redaktorka
[email protected]
Publikováno: 23. 2. 2021

Jídlo a láska k němu dokáže člověka dovést až na hranici morbidní obezity. S tímto problémem se potýkala 26letá studentka Erika Olsonová z amerického Clearfieldu, která se projedla až na váhu neskutečných 193 kilogramů, které ohrožovaly její život. Kvůli ztrátě prarodičů si uvědomila, jak vážný je její stav. Díky zázraku medicíny se jí nakonec podařilo boj s váhou vyhrát a stal se z ní nový člověk.

Pro někoho je jídlo vášní, které jen těžko odolává. Mnozí si v něm nacházejí jistou »berličku« pro zvládání stresu, uklidnění a pocit radosti. Životní styl studentky Eriky Olsonové byl nastavený špatně od A až do Z a bylo jen otázkou času, kdy se následky jejích stravovacích návyků projeví v plném rozsahu. Hlavní náplní jejího jídelníčku se staly pochoutky z fast foodu, kvanta bílého pečiva a nealkoholické limonády plné cukru.

"Objednávala jsem si Big Mac menu s velkými hranolky a limonádou. K jídlu jsem vždycky potřebovala něco sladkého, ať už limonádu, sušenky nebo dort. Jídel z McDonaldu bych tehdy snědla hrozně moc. Obvykle jsem zvládla celou velkou salámovou pizzu – jen já sama. Všeho jsem si dávala dvojité porce," přiznala Erika Olsonová, jak cituje Daily Mail.

Když její váha přesáhla 190 kilogramů, bylo evidentní, že si už nedokáže pomoci vlastními silami, ale urgentně potřebuje odbornou pomoc. V roce 2018 u ní lékaři diagnostikovali prediabetes, který naznačuje, že je v budoucnu riziko rozvoje cukrovky. "Moje babička zemřela na komplikace spojené s cukrovkou, když jsem se narodila. Několik měsíců před zahájením mého hubnutí zemřel kvůli stejným problémům i můj děda," popsala mladá žena těžké chvíle, kdy jí došla vážnost celé situace.

V srpnu téhož roku podstoupila gastrický bypass, který jí pomohl omezit nezdravé návyky a hlídat se. Dva týdny byla na tekuté stravě a po operaci se zaměřila na jídlo, které naopak jejímu tělu prospívá a především také na kalorický příjem. Díky minimálním porcím, obratu životního stylu a novému pohledu na jídlo, se nyní 26leté Erice podařilo zhubnout neuvěřitelných 125 kilogramů a její tělo a celkově vzhled prošly obrovskou proměnou.

"Jím 1800 kalorií denně. Snídám míchaná vejce s trochou sýra a krůtí klobásy. Dopoledne si dám proteinovou tyčinku a k obědu nízkosacharidovou tortillu s jablky a arašídovým máslem. K večeři si dávám většinou nějaké maso se zeleninou a rýží. Občas si dovolím sníst i něco, co nezapadá do mého normálního stravování – ale jen jednou za čas," přiznala Erika, která nesnášela pocit, který zažívala poté, co zkonzumovala příliš velké množství cukru, kterému však v minulosti nedokázala odolat.

"Rozhodně chci nakonec podstoupit operaci přebytečné kůže, ale potřebuju ještě nějaký čas na srovnání váhy," dodala Erika Olsonová, které se podařilo vyhrát boj s morbidní obezitou a nastavit si jasné cíle vedoucí ke zdravému a spokojenému životu.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.