"Svetronosička" Markéta Pekarová Adamová neunikla za svůj výrok také kritice Jiřího Paroubka. Expolitik slovně kopl do její funkce předsedkyně TOP 09

Jiří Paroubek
Jiří Paroubek
Foto: Profimedia
Rudolf Šindelář | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 18. 8. 2022

Výrok, který se nepochybně neuvěřitelnou rychlostí zapsal do síně slávy nepříliš zdařilých vyjádření českých politiků - tak se dá dívat na to, co uvedla předsedkyně Sněmovny Markéta Pekarová Adamová (37) v nedělní Partii Terezie Tománkové. Národu totiž v televizní debatě sdělila, že si lidé mohou pomoci ohledně situace s nedostatkem energií například tím, že si na svetr vezmou další svetr. Pro redakci ŽivotvČesku.cz se vyjádřil bývalý předseda vlády a někdejší šéf ČSSD Jiří Paroubek (69), který na šéfce TOP 09 nenechal lidově řečeno nit suchou.

Výrazná politička se v televizní diskuzi rozpovídala o tom, jak před lety trávila svá studentská léta v zahraničí. Kdo by si myslel, že šéfce TOP 09 byla někdy v zimě zima, spletl by se. Svůj pobyt v ostrovním státu u severozápadního pobřeží kontinentální Evropy si totiž užívala bez zapnutí klimatizace a vytápění, a dokonce přitom dokázala své tělo v zimních podmínkách perfektně zahřát.

"Když jsem byla jako studentka ve Velké Británii, tak si pamatuji, že teploty ve veřejných prostorách byly v zimě mnohem nižší. Bylo to standardní a lidé si nestěžovali... U nás je to určitě pro některé diskomfort. Já se snažím to vnímat tak, že je to možnost, jak jako jednotlivec můžu pomoci celku, tedy zbytečně neklimatizovat, zbytečně nevytápět a holt si vzít další svetr," uvedla Markéta Adamová Pekarová v televizním pořadu.

Pro ŽivotvČesku.cz její vyjádření okomentoval expremiér Jiří Paroubek. "Je to jen ukázka neschopnosti současné vládní garnitury. Je naprosto prioritní soustředit se na podstatu problému, kterým je válka na Ukrajině. Tu je potřeba řešit a ukončit. Ohledně paní Pekarové a jejího nešťastného výroku, tak tím jen všechny zcela jasně a jednoznačně přesvědčuje, proč je předsedkyní tříprocentní strany," uvedl ostřejším tónem hlasu.

Pokud jde o poslední průzkum, jak by dopadly sněmovní volby, v červenci by vyhrálo hnutí ANO. Oproti červnu posílilo o jeden procentní bod a získalo by 30 procent hlasů. Druhá se drží ODS, její podpora naopak v meziměsíčním srovnání klesla asi o 0,6 procentního bodu na 15,5 procenta. Třetí by i nadále skončilo hnutí SPD, kterému by dalo hlas stejně jako před měsícem 12,5 procenta voličů. Uvádí to aktuální volební model agentury Median.

Do dolní komory by se v červenci dostalo sedm politických stran. Piráti by získali 10,5 procenta, což je ve srovnání s červnovým modelem o 1,3 procentního bodu méně. Oproti loňským sněmovním volbám by ve volbách uspěla ČSSD a mimo Sněmovnu by naopak skončili lidovci. Podpora obou stran se ale pohybuje blízko pětiprocentní hranice, stejně jako u TOP 09 a STAN. Nelze tak spolehlivě určit, zda je podpora těchto stran nad pětiprocentní hranicí či pod ní.

Preference v posledním měsíci mírně vzrostly Starostům a nezávislým na 5,5 procenta. V červnu se hnutí potýkalo s výrazným propadem poté, co čelilo korupčnímu případu kolem někdejšího náměstka pražského primátora Petra Hlubučka.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.