Takovou můžete mít v peněžence. Vzácná desetikoruna se vydražila za téměř čtvrt milionu. Promluvil numismatik

Se souhlasem AUREA Numismatika
Desetikoruna z roku 1993, která je vzácná
Foto: Se souhlasem AUREA Numismatika
Eliška Reiglová | Redaktorka
eliska.reiglova@zivotvcesku.cz
Publikováno: 6. 5. 2021

Ve středu večer skončila internetové aukce, během níž zájemci přihazovali na vzácnou desetikorunovou minci. Vítěz ji nakonec získal za 230 tisíc korun. Konkrétně se jedná o minci z roku 1993, které bylo vyraženo tisíc kusů o kterou je mezi sběrateli veliký zájem. "Z těch 1000 kusů se všechny nenašly. Druhá věc je, že další jsou z oběhu osekané," řekl pro ŽivotvČesku.cz numismatik Roman Veselý.

Vzácná desetikorunová mince z roku 1993, která byla v internetové aukci vydražena za 230 tisíc korun, je skutečnou raritou. V loňském roce se jedna taková vydražila za 176 tisíc korun. Šance na to, že tuto minci máte v peněžence, je mizivá, ale i kdybyste ji objevili, není jisté, že by se vám ji podařilo prodat za tak vysokou sumu.

"Vznikla v mincovně v Hamburku v nulté sérii o počtu tisíc kusů. Potom se dostala do oběhu, bankovní radě se pak ale nelíbilo, že označení Kč je malinké, tak ho výrazně zvětšili. Běžné mince ročníku 1993 byly raženy v nákladu 69 997 000 kusů. Co není pravda, jak se všude uvádí, že vodorovná čára je výš, to označení Kč je výrazně menší a proto je pod čarou položené níž," řekl pro ŽivotvČesku.cz numismatik Roman Veselý z AUREA Numismatika.

Stav mince musí být velmi dobrý, aby se ji podařilo prodat za statisíce. Je ale potřeba v první řadě myslet i na to, že v peněžence ji pravděpodobně nenajdete. "Šance na prodej je, ale musíte počítat s tím, že z těch 1000 kusů se všechny nenašly. Druhá věc je, že další jsou z oběhu osekané. V luxusním stavu tomu cena odpovídá, ale takových zbylo tak do 30 kusů," vysvětlil pro ŽivotvČesku.cz Roman Veselý.

Kromě této mince existuje ještě jedna starší a vzácnější. Jedná se o pětník z roku 1924, jehož existence byla dokonce i zpochybňována. Cena za tuto minci se šplhá ještě výš, než cena za desetikorunu z roku 1993.

Ministr vnitra, vicepremiér a předseda ČSSD Jan Hamáček (42) podal trestní oznámení proti novinářům, kteří tvrdí, že Hamáček chtěl v Rusku měnit informace o explozích ve vrbětickém muničním skladu za dodávky vakcínu Sputnik V. Hamáček tyto informace odmítl a po vydavateli chce 10 milionů korun. Celá věc tak patrně zamíří k soudu. "Za uveřejněnými informacemi si dál absolutně stojíme. Soud jednoznačně dopadne v náš prospěch," uvedl pro ŽivotvČesku.cz autor článku reportér Janek Kroupa (46).

Možná právě vy máte doma schovaný poklad a ani o tom nevíte. Jde o bankovku v hodnotě 500 ...

"K podobné chybě došlo ve 20. letech, když razili první československé mince. Pětník z roku 1924 je nejvzácnější československá mince, které bylo zachyceno dosud zatím asi jen 30 až 40 kusů. Je to ikonická mince, kterou teď budeme dražit v aukci a odhadovaná cena je půl milionu. Dlouho se spekulovalo o tom, zda vůbec existuje, pak ji ale ve 30. letech objevil sběratel, který ji pak odkázal do Národního muzea, kde je dodnes. Jedná se o nejvzácnější československou oběžnou minci," doplnil pro ŽivotvČesku.cz numismatik Roman Veselý.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.

Zavřít reklamu