Reklama:

Vzácná bankovka v hodnotě 500 korun, která je hotový poklad. Podle numismatika za ni lze dostat až 15 tisíc korun

Ilustrační snímek - bankovka v hodnotě 500 korun
Ilustrační snímek – bankovka v hodnotě 500 korun
Foto: Profimedia
Rudolf Šindelář | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 1. 6. 2024

Jen pár dnů zpět redakce ŽivotvČesku.cz informovala o tom, že v dubnu na známém internetovém tržišti šťastlivec prodal vzácnou dvousetkorunu za sympatických 91.500 korun. Šlo však o »kousek« pocházející ze speciální série. Nejde však o jedinou bankovku, která se dá mnohonásobně zpeněžit. Zajímavá je příkladem bankovka v hodnotě 500 korun, a to z roku 1993. Jde rovněž o speciální sérii - »Z«. Pravděpodobnost, že by ji však někdo nosil v peněžence, je mizivá. Redakci ŽivotvČesku.cz numismatik Roman Veselý upozornil, že jejich platnost byla ukončena roce 2007.

Reklama:

Najít bankovku v hodnotě 500 korun z roku 1993 je málo pravděpodobné, někdo ji však může mít ve starém saku, s nadsázkou řečeno klidně zašitou v polštáři a podobně. Pokud se na někoho usměje štěstí a objeví ji, tak ještě tu je jeden háček. Musí jít totiž o vzácnou sérii »Z«.

Reklama:

"Těchto »pětisetkorun« bylo minimum a jde o takzvané náhradní série za poškozené bankovky, to je důvod, proč jich bylo vydáno velmi malé množství," zdůvodnil pro ŽivotvČesku.cz Roman Veselý z AUREA Numismatika, že nalézt popsanou bankovku v hodnotě 500 korun se rovná asi takové pravděpodobnosti jako najít jehlu v kupce sena.

Vyloučit však, že se to někomu nepodaří, nelze. "V případě, že by taková nalezená bankovka byla v dobrém stavu, dá se odhadovat, že je možné ji prodat za sumu v rozmezí 12 až 15 tisíci korun. Rozhodující pak je opravdu její stav," doplnil pro ŽivotvČesku.cz Veselý.

Zároveň je nutné »hledače« upozornit, že bankovka z roku 1993 je již neplatná, ale je stále možné ji vyměnit v České národní bance. Jak rozdíl poznat, uvádí ČNB na svém webu.

Jak už bylo zmíněno, některé bankovky se skutečně dají prodat za mnohonásobně vyšší částky. Příkladem je zmíněná dvousetkoruna.

"Na první pohled obyčejná dvousetkorunová bankovka, jež je podobná těm, které mají mnozí z nás v peněžence, se prodala za 91.500 Kč. Šlo totiž o velmi vzácnou sérii B70 s téměř nulovým výskytem na trhu," uvedl před několika dny pro ŽivotvČesku.cz expert na sběratelství a starožitnictví portálu Aukro Pavel Krejčíř. Redakce o vzácné bankovce psala v předchozím článku. Jak vzácný »kousek« vypadá, lze spatřit v galerii.

Reklama:

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.

Reklama:
Reklama: