Těhotenství, porod i následná péče o miminko jsou náročné, říká o šestinedělí manželky Ivan Bartoš

Ivan Bartoš a jeho manželka Lydie.
Ivan Bartoš a jeho manželka Lydie.
Foto: Se svolením Ivana Bartoše
Rudolf Šindelář | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 14. 8. 2020

Ivan Bartoš se stal hrdým otcem. Jeho manželka Lydie Franka Bartošová mu přivedla v úterý na svět rozkošného syna. Dostal velmi netradiční jméno Bertram. Pro ŽivotvČesku.cz oblíbený politik promluvil o tom, co prožíval a jak se aktuálně cítí jeho životní partnerka.

Před více než týdnem se vám narodil syn Bertram. Jak u vás vlastně probíhal výběr jména? Měli jste i jiné varianty? Třeba jméno pro holčičku?

To je vždy těžká otázka. Když jsme ještě nevěděli, zda to bude kluk či holčička a žena operovala s tím, že to bude určitě holčička, tak jsme měli vymyšlenou Mínu. U kluka, což jsme se dozvěděli z ultrazvuku, jsme přemýšleli výrazně déle. Měli jsme v hlavě Vincenta. Jednak má to jméno v sobě „vítězství“ a taky je to postava z mého oblíbeného filmu Pulp Fiction. To jméno nám ale před nedávnem »obsadila« naše blízká kamarádka, které se narodil syn. Ve hře byl ještě Bartoloměj, ale ten se do českého jazyka překládá jako Bartoš. No, a Bartoš Bartoš by bylo spíš za trest. Zvolili jsme proto krásné jméno Bertram, zdrobněle pak Bertík. Pochází původně z němčiny a v ČR není moc obvyklé. Výklad jména znamená „zářivý havran“. Je to prostě sluníčko.

Co říkala vaše nevlastní dcera Amélie na brášku?

Amélii je už čtrnáct, takže si myslím, že kromě toho, že se na brášku těšila, tak bude i v divokém kojeneckém a batolecím období všechno v pohodě. Jsme doma všichni kámoši a o věcech se bavíme. Lydie je super matka, takže prostě budeme 4 kámoši. Což mi připomíná, že musíme změnit na dveřích obrázek tří medvědů s popiskami »táta medvěd, máma medvěd, dítě medvěd« na čtyři medvědy.

Manželka prochází šestinedělím, jak se aktuálně cítí?

Těhotenství, porod i následná péče o miminko jsou pro ženu velmi náročné časy, ale my věci řešíme spolu a o radosti i starosti se dělíme dílem rovným. Radost z miminka však všechno přehluší a jsem přesvědčen, že jak Lydie, tak naše celá rodina to zvládneme skvěle.

Vím, že je brzy, ale bavili jste se manželkou, že byste měli do budoucna ještě jednoho potomka?

(Směje se). Na tuhle otázku odpověď fakt neznám.

Jak vůbec teď zvládáte rodinné povinnosti a práci?

Musím se přiznat, že při posledních měsících těhotenství jsem si musel sáhnout do svědomí a zásadně přeorganizovat svůj denní režim, abych byl více s rodinou. Ani ne tak na úkor práce, což v případě poctivé politiky znamená klidně i 12 -16 hodin denně, ale směrem k lepší organizaci a vynechání věcí a událostí, které jsou zbytné. Funguje to, tak já doufám, že i s nadcházející kampaní pro krajské volby toto nové nastavení udržím.

U narození dítěte jste byl poprvé. Co jste si z tak krásné a zároveň velmi těžké události odnesl?

Myslím si, i když je to každého volba, a systém je nastaven vůči přítomnosti otců i dalších osob, které jsou pro ženu důležité u porodu, že je přítomnost partnera u porodu zcela zásadní.

Zejména pro potřeby ženy a pevnost rodičovského vztahu. Vybrali jsme si porodnici mimo Prahu, která je k požadavkům rodičů vstřícná. Myslím si, že by takový přístup měl být standardem. Od faktické přítomnosti blízkých osob, jako je otec, vybraná porodní asistentka, či dula při průběhu porodu a porodu samotném, ale i následném bondingu, který by měl být umožněn matce potažmo otci, i společné péči o miminko hned po porodu, pokud to stav alespoň jednoho z partnerů umožňuje.

Každý rok s Olgou proto podporujeme Týden respektu k porodu, který se snaží zbytečně automatizovaný a z mého pohledu asociální přístup k porodům změnit. V českém porodnictví je třeba ujít ještě dalekou cestu. Věřím, že i politicky tomu nyní s Piráty pomáháme a v budoucnosti se nám podaří potřebné změny prosadit.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.