Téměř dva roky války na Ukrajině: Vítěze konflikt nemá, ale poraženým je v tomto případě Putinovo Rusko, říká vojenský analytik Kraus

Vladimir Putin a Sergej Šojgu
Vladimir Putin a Sergej Šojgu
Foto: Profimedia
Rudolf Šindelář | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 7. 2. 2024

Komentář: Ozbrojený konflikt na Ukrajině si na konci února odškrtne dva roky svého trvání. V současnosti se boje dostaly do »statusu« takzvané zákopové války. Vojenský analytik, expert na výzkum státního terorismu a komentátor Josef Kraus odpověděl na dotaz redakce ŽivotvČesku.cz v souvislosti s tím, kdo je jeho pohledem po téměř dvou letech krveprolití vlastně vítězem. Podle něj ozbrojená událost v současnosti vítěze nemá, ale jednoznačně lze říct, že Rusko je poraženou zemí.

Svět před téměř dvěma lety zaskočila informace, že ruské ozbrojené síly zaútočily na sousední Ukrajinu. Šlo o naprosto bezprecedentní čin, který není nic jiného než neúcta k lidskému bytí, a to ze strany »putinovského režimu«.

Od konce února 2022 svět vyhlíží konec bojů, kdy Rusko si chce nárokovat ukrajinské území. Západ bránící se zemi poskytuje veškerou podporu, aby vytlačila agresora zpět na jeho území. V konfliktu přišly o život desetitisíce lidí.

Podle Josefa Krause zatím ozbrojená událost nemá vítěze a těžko jej určit, jisté je však to, že poražené je Rusko. Konkrétněji to upřesnil pro ŽivotvČesku.cz. "Vítěze to asi úplně nemá. Asi tím největším poraženým, i když ten konflikt neskončil, tak je Ruská federace, tedy minimálně z hlediska strategických dopadů celé války. To znamená, že prohra tam je opravdu na strategické úrovni minimálně v tom, že Rusové ztratili poměrně významnou páku z hlediska energetiky na Evropu. Řadu váhajících, případně do té doby neutrálních zemí popostrčili mnohem více ke vstupu do EU. Postavení celosvětového lídra Rusko ztratilo v tom smyslu, že se dostalo do citelné mezinárodní izolace, stalo se mnohem závislejší na Číně a v podstatě si výrazně poškodilo jakékoliv možnosti normálních stabilních vztahů se Západem," upřesnil pro ŽivotvČesku.cz zkušený vojenský analytik a komentátor.

Podle Krause dále Ruská federace ztratila relativně dobré jméno ve smyslu »zbrojního průmyslu«. Důvodem je, že řada produktů země, které vyrábí a snažila se dodat na trhy třeba ve třetích zemích a podobně, na odbyt nepůjde v ideální míře. "A to z toho hlediska, že se neukázala jejich úplně nějaká nasaditelnost nebo spolehlivost a případně udržitelnost nějaké kvality při masivní sériové výrobě. Takže toto jsou hlavní znaky strategické porážky Ruské federace a samozřejmě otázkou je, kam se to celé bude dál vyvíjet, hledat tady nějakého dalšího poraženého by se dělalo špatně," doplnil pro ŽivotvČesku.cz mezinárodně uznávaný odborník s tím, že ani Ukrajinci ale nemohou nějak jásat. Přesto země pod vedením prezidenta Volodymyra Zelenského není tou poraženou.

"Ukrajina poražená není, ale není ani vítězem. Minimálně v tom smyslu, že stejně tak cíle, které si sama vytyčila, to znamená opravdu osvobodit veškeré své teritorium od ruského záboru, se nedaří naplnit, nedaří se vytvářet nějaké pozemní protiofenzivy. A to je samozřejmě problém z dlouhodobého hlediska politicky, ale i ekonomicky. Ale opravdu jako ten poražený je v tomto konfliktu opravdu Rus," dodal pro ŽivotvČesku.cz Josef Kraus.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.