Téměř rok premiéra Petra Fialy. Exministryně Alena Schillerová ho zhodnotila. Pro ni je zklamáním

Alena Schillerová
Alena Schillerová
Foto: Se svolením Aleny Schillerové
Rudolf Šindelář | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 1. 11. 2022

V loňském listopadu prezident Miloš Zeman (78) jmenoval Petra Fialu (58) premiérem České republiky. Vládní pětikoalice následně v lednu získala důvěru po jednání, které trvalo 23 hodin. Opozice jí od začátku rozhodně nedává nic zadarmo. Nová vláda bude u moci zanedlouho rok, což je doba, kdy už se dá hodnotit a srovnávat. Redakce ŽivotvČesku.cz o to požádala exministryni financí Alenu Schillerovou (58). Pokud jde o samotného premiéra, dobré slovo hledala jen těžko.

Petr Fiala a jeho ministři se po převzetí moci ani pořádně nestačili rozkoukat a začala válka na Ukrajině spojená s reálnou uprchlickou vlnou, která zasáhla i Českou republiku. Navršením několika problémů navíc inflace vystřelila do rekordních výšin - za září meziročně o 18 procent. Pro mnoho lidí se ceny bydlení, potravin i pohonných hmot dostaly na hranici únosnosti. 

"Pokud jde o Petra Fialu, když bych měla hledat jedno slovo, tak pro mě velké »zklamání«. Za mě Petr Fiala je nevýrazný a neprůbojný premiér. Vím, že současná vláda přišla do těžké doby, ale v podobné - možná ještě horší - situaci byla i naše vláda. Pokud bych to srovnala ekonomicky, tak v roce 2020, kdy vypukla epidemie covidu, tak byl za ten rok propad HDP o 5,6 procenta, tato vláda hospodaří v době růstu, i když značně zpomaleného, pro další rok jsou predikce růstu 1,1 procenta. Co musím Petru Fialovi zazlívat, i když chápu složitost situace a seděla jsem ve vládě jako vicepremiérka a ministryně financí ve velmi těžké krizi, tak vidím slabou akceschopnost, liknavost a stranickou ideologii, kterou povyšuje nade vše," uvedla pro ŽivotvČesku.cz předsedkyně poslaneckého klubu opozičního hnutí ANO.

Původ aktuálně vysoké inflace v ČR ve srovnání i s dalšími zeměmi EU je podle ekonomů již ve vývoji ekonomiky před pandemií koronaviru, kdy byl napjatý trh práce v podobě nedostatku pracovních sil a rostoucích mezd.

K inflaci přispěla i uvolněná rozpočtová politika vlády během pandemie, vlivem čehož se do ekonomiky dostalo poměrně velké množství peněz. Dalším důvodem je pozdější a rychlejší nástup růstu cen energií ve srovnání s jinými státy. Vliv měl i vývoj na trhu nemovitostí.

"Pokud to vezmu příkladem, tak 29. srpna Petr Fiala o zastropování cen energií se vyjádřil, že to chtějí extremisté a populisté, aby to o 14 dní tato vláda udělala a ještě k tomu pozdě. Stranická ideologie je pro Petra Fialu nade vše, místo aby se snažil s opozicí komunikovat a hledat společná řešení. Pro mě je tedy ve své roli velkým zklamáním," dodala exministryně Alena Schillerová.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.